Technické informace - popis systému 4x4 - ix

Prenos sil na vsechna ctyri hnaci kola zajistuje rozdelovaci prevodovka, jejiz funkci lze v pripade potreby elektromagneticky blokovat. Uzaverku diferencialu v rozvodovce zadni napravy je mozno ovladat elektrohydraulicky. Oba systemy uzaverek jsou regulovany elektronicky a bez pricineni ridice tak, aby podle jizdni situace a podminek povrchu vozovky plynule zasahly. V normlanim stavu je moment mezi predni a zadni napravou delen v pomeru 36% ku 64%. V pripade potreby muze ale tok momentu byt bez prodleni zmenen a prizpusoben podminkam okamzite situace. .... Pri brzdeni jsou uzaverky okamzite uvolneny, aby system ABS mohl byt plne a bez omezeni ucinny.


Kontrolka na přístrojovce
Kontrola systému uzávěr
Před startem musí na přístrojové desce krátce svítit oranžová kontrolka s vykřičníkem v trojúhelníkua kolečku umístěná mezi tachometrem a otáčkoměrem. Pokud nesvítí, je pravěpodobně vadná žárovka. Systém uzávěr diferenciálů nebude fungovat.
Kontrolka bliká - systém uzávěrek reguluje na základě přenášeného výkonu popřípadě podle stavu povrchu vozovky.
Kontrolka svítí - Porucha systému, vzidlo je normálně schopné provozu bez funkce uzávěrek. Menší přechodné poruchy se odstraní opakovaným nastartováním motoru v důsledku samotestů systému.

Postřehy posbírané všude možně ...díky především lidem z BMW klubu (Francis a Kupča)
  • K vyhodnocení otáček kol jsou používány ABS čidla ...
  • Pro test brzd na valcich u e34 ix je potreba vytahnout pojistku systemu uzaver
  • Pokud se občas při jízdě rozsvítí kontrolka (po startu opět zhasne), může to způsobovat malý tlak v systému nebo zavzdušnění. Takže odvzdušnit (vzadu nahoře na diferenciálu) a případně koupit servo. Pro ty méně majetné (jako jsem třeba já), existuje ještě možnost repase serva. V BMW se prodává sada na repasi ... Tohle mi pomohlo (aspoň zatím a kontrolka uzávěr se chová, jak má :)
  • ...