Jak jde čas (auta) ...


15.1.2014
Blatník na autě je nový. Auto je zase pěkné :)
Brzdy si tak nějak sedly a jsou luxusní. Nekopou, brzdí, žádný problém. Spotřeba postupně spadla. Naučil jsem se s WRX jezdit jinak. Díky diagnostice připojené k telefonu za jízdy jsem zjistil, že pokud člověk chce jet ekonomicky, je potřeba při dojezdech a sjezdech vyřazovat. Pokud se brzdí motorem, bere to MNOHEM více paliva (běžná situace 6-8l/100km při brzdění motorem vs. 1,7-2,5l/100km při dojezdu s vyřazením).
X5 se chystá na větší servis (ramena, zadní brzdy, olej v automatu)

10.12.2013
Do auta (WRX) mi vběhla srna... Zní to divně, ale jel jsme po okresce mezi poli. Kousek před auto mi vlítla srna (jel jsem pomalu), zastavil jsem. Srna doběhla na druhou stranu a najednou prásk - další mi vběhla zboku do auta. Vylezl jsem ven, srna pryč. Blatník prohnutý. Na světle bylo vidět, že je blatník na výměnu :(

25.10.2013
WRX je po STK. Vše bez problémů. Klepala jedna kost (až po STK), už je vyměněná.
Auto je na to teď "trochu" líp. Je na něm vše, co jsem tam chtěl dát.
Výkon asi 275k (Ecutek Stage II), přední i zadní brzdy z STi, přední kotouče EBC (Blade) + desky Yellowstuff, zadní DBA + Hawk HPS, upravený podovozek (WhiteLine stabilizátory vepředu i vzadu - 22mm, antilift kit), komplet otevřený výfuk, HKS BOV, ... prostě luxus
Dneska jsem se byl projet novým STi sedanem. Co mě překvapilo je to, že výkonově to není (original STi) od mého auta až takový skok. Prostě o něco málo lepší. Co bylo úžasné, byla převodovka. Brzdy výrazně horší. Mám své auto teď fakt rád :)
Jo a WRX dostalo přelep zadních světel. Už to teď nevypadá jako tuning :)
X5 má konečně vyměněnou žárovku v pravém předním blinkru. Měnil se i přívodní drát.
To, co jsem minule popsal jako přilepený ventil bylo nakonec něco jiného. Turbo nemělo s novým výfukem odpor a tlačilo moc. ŘJ to pak vždy odpojila. Pomohl až Stage2.


21.8.2013
Povedlo se mi splašit krásný nerezový otevřený výfuk, takže je na autě ...
Po montáži se objevily problémy s řízením motoru. Naštěstí to byl nefunkční přepouštěcí ventil na výstupu turba, který se spravil tím, že se jej podařilo tlakem "odlepit" a vesele funguje dále :)
Zvuk je LUXUSNÍ ... dá se s tím jet civilně bez toho, aby kolem kdokoliv cokoliv řešil .. ale když se tomu naloží :) prostě paráda :)

8.7.2013
Auto mám ze servisu doma. Konečně. Už jsem se na něj opravdu těšil :)
V mezičase, co se čekalo na díly na opravu dostalo WRX větší zadní třmeny (+kotouče, desky), tužší stabilizátory, anti-lift kit pro lepší požitek v zatáčkách (menší nedotáčivost) ...
První dojmy jsou opravdu parádní :)
Na X5 nesvítí pravý přední blinkr. Nejak se pořád nemůžu dokopat k tomu, abych zavolal do servisu :)

12.6.2013
Nemilá událost. V Praze na Jižní spojce mě ve WRX trefil zezadu motorkář (skůtr). Fotky časem nahraju ...
Motorkář dopadl snad dobře. Měl vyražený dech, tekla mu krev z nosu, měl podřenou nohu. Odvezla ho záchranka, ale komunikoval, ... takže snad bez problémů. Nejel nijak rychle, normálně podle předpisů, jen nestihl zareagovat na vzniklou kolizi před náma. Nebrzdil jsem ani nijak extra moc prudce .. Asi koukal jinam ..
Auto má rozbitý zadek. Dveře, nárazník, výfuk ... zbytek je snad ok. Blatníky to nechytlo, což jsem rád.

4.5.2013
Doposud jsem řešil problémy s tím, že STi brzdy nechtěly pořádně brzdit, neměly vůbec ten výkon, který jsem čekal. Po dlouhém bádání a dvounásobném rozebrání a složení nic ... pořád se to chovalo stejně. Až poradil Marty73 na fóru, že se brzdy chovají, jako úplně nezajeté. Takže jsem jim cestou z Liptovského Mikuláše dal opravdu zabrat (cesta přes Makov, Frenštát), přes Bečvy bylo volno, povedlo se mi je "zformátovat" (s mezerami mezi sebou 2 x 8 bzdění 60-10km/h + 4x 140-80km/h) a brzdy teď brzdí opravdu výborně. Ještě doufám, že to bude ok i na dálnici, kde po prohrátí ve vyšších rychlostech (nad 100km/h) "kopaly".
X5 má letní kola lakovaná na černo. Moc se mi to líbí :) Původní lak byl porušený - hlavně u ventilků - a nevypadalo to pěkně. Takže máme doma na léto jedno auto s bílýma a jedno s černýma kolama :)

21.4.2013
WRX má už dááávno nový přední nárazník :) Nechtěl jsem dostříkávat blatníky, takže barva nesedí na 100%, ale to mi nevadí. Aspoň bude vždy v budoucnu vidět, že autu v nic nebylo. Lakované blatníky moc důvěru nebudí :)
S brzdama nejsem tak spokojený, jak bych chtěl. Zítra je zkusím zase na dálnici. Cestou z AT jsem zjistil, že po prohřátí ve vyšších rychlostech při brzdění vibruje volant. Už se to řeší snad měsíc s dodavatelem. Zatím nic ...
Včera jsem dal na auto nová kola - budou na léto. Jsou to STi disky a jsou lakované na bílo. Fotky ve fotogalerii ... Jsou o kousek více zastrčené, než (už nyní) zimní Proline. ET je o 5mm větší. Ale jelikož jsou to STi disky, měly by toho vydržet podstatně více.
X5 bez problémů dojela na lyžařskou dovolenou i zpět (asi 1+1tkm). Olej nemizí, voda taky ne, motor je klidný, chová se to předpisově :) Zase jsem ocenil luxus v X5 s boxem na střeše. V autě je hromada pohodlí, box není slyšet ...

25.2.2013
X5 má vyměněné gufero na poloose, je nový vnitřek ruční brzdy, ...
WRX má prdlý přední nárazník, kryt pod motorem, jeden podběh. Dá se s ním jezdit, je to nouzově chycené, na opravu půjde asi příští týden ...

20.2.2013
Dneska podruhé ... brzdy jsou naprosto luxusní. Čekal jsme změnu, ale ne tohle. Řízení je v nižších rychlostech tužší, víc se drží směru (těžší kotouče, třmeny), ale jinak problémy nepozoruju. Brzdné účinky jsou naprosto nesrovnatelné. Paráda :-) Navíc to vypadá parádně. Třmeny jsou "malinko" větší :-)

20.2.2013
Na X5 je potřeba vyměnit vnitřky v bubnech ruční brzdy. Dělá to kravál :( Moc dlouho v klidu nepojezdila ... Musí se to dát dohromady před dovolenou :)
WRX dostane dnes nové přední brzdy. Větší kotouče, třmeny ... Zadní půjdou na další garanční prohlídce (pokud seženu třmeny) ... pak stabilizátory, antilift kit ... :)
Těším se na to :)

29.1.2013
X5 je doma. Je vyměněná i jedna napínací kladka na rozvodech. Motor je tišší. Prý bylo hodně se štěstím, že to neodneslo nic dalšího ...
Na WRX jsem nechal vyzkoušet velké Brembo brzdiče. Vše pasuje. Do měsíce půjdou na auto :-)

27.1.2013
X5 je složená. Motor šlape. Vypadá, že nic dalšího se tomu nestalo ... zítra proběhnou testovací jízdy, pak půjde snad auto domů :-)

21.1.2013
Vypadá to, že se nasál olej z odlučovače do válců, zvedl se tlak a provalilo to těsnění pod hlavou mezi 2 válci a směrem ven přes olejový kanál. Následně to stihlo spálit nebo vystříkat téměř všechen olej.

15.1.2013
Včera bohužel zasáhla X5 nemilá událost. Manželce se cestou do práce začalo šíleně kouřit z auta. Odstavili jsme to a já se domníval, že prdlo třeba těsnění pod hlavou a voda šla do válců, čímž to tak kouřilo. Servisák měl včera dovolenou. Dneska jsem byl omést auto a koukal na to. Vody je dost, ale olej chybí. Dole pod autem je vidět, že šel olej ven někde za pravým předním kolem. Mluvil jsem se servisákem (moc příjemný člověk - jsem vděčný RK, že u něj můžu servisovat, přestože nemá moc času) a říkal, že u osmiválců praská často hlava (nebo že to může být i blok). A že se to u osmiválců stává často. Proč jsem teda kupoval V8 a ne diesla?? Já myslel, že to bude nesmrtelný motor :(
Uvidím, až to rozebere, co tomu bude a co to odneslo ještě sebou :(

18.12.2012
V předních světlech mám v parkovačkách LED místo standardních žárovek. Je to mnohem hezčí a snad to i déle vydrží. Jsou modřejší než xenony a nejsou to takové bludičky. Nemusím se bát stát na krajnici se zapnutýma parkovačkama :)
Neúspěšně jsem sháněl kola na WRX. Nesehnal jsem nic, co by sedělo a bylo to za rozumnou cenu. Našel jsem postupně dvoje STi kola, ale překupníci jsou vždy rychlejší :(
Na X5 někdo sloupal zadní znak. Hnedka jsem objednal nový a už je na autě. Zase je to moc pěkné :-)

12.10.2012
WRX je po záručním lakování 5tých dveří. Za zadním znakem se začala vyrojovat rez ... Tak snad bude auto o to hezčí :-)
Při příštím servise (75tkm) půjdou na auto přední 326mm brzdy (místo 294) :-) fakt se těším.
Teď jsem měl auto pár dní v lakovně a jel do SK s kolegou Foresterem (2.0i, 04, 92kW), ... no fajné auto, podvozek, brzdy, všechno ve 100%ním stavu .. ale jak rád jsem usedal zas do WRX :-)

25.9.2012
Zase uplynula nějaká doba ... hrál jsem si se spotřebou na WRX a brzdy mají za sebou 5tkm (moc teď nejezdím) ..
X5 je v klidu, jezdí, nic se s ní neděje, poctivě slouží :)
Tak nejdřív brzdy. Za studena bych je přirovnal k originálům. Brzí tak nějak normálně. Díky drážkování jsou hlučnější. Ale jakmile se zahřejou, nastupuje výrazně lepší brzdný účinek. Jsou jedovatější, progrese zůstává bez problémů. Minulý týden jsem je vyzkoušel na 11 z Opavy do Mladé Boleslavi a zpět a v serpentinách, zvláště při sjezdech držely parádně. Chvílemi sice dost smrděly, ale jakoukoliv ztrátu brzdného účinku jsem nepozoroval .. takže jsem maximálně spokojený. Pokud neseženu nějake 330mm brzdy, půjdou tam po opotřebení znova :)
A teď ke spotřebě WRX. Postupně to tak zkouším, protože občas je potřeba dojet někam dál a ta nádrž není úplně velká, na to, co to auto umí sežrat :)
Ušetřit se dá jedině opatrnou jízdou po okreskách. Minulý týden se mi povedlo 60+60km za 8l/100km (Opava, Teplice nad Bečvou a zpět). Maximální rychlost asi 100km/h, žádné předjíždění, pomalá opatrná jízda, vyřazovaní, dlouhé dojezdy. Za další 2 dny jsem jel 80+80km (Opava, Bystřice pod Hostýnem a zpět) za 7,4l/100km. To bylo stejně jak minule, ale jel jsem max. 80km/hod. To už mě předjíždělo všecko včetně Roomsterů :)
Krátké kousky dle PP 2000ot na 4 (50-55km/h) asi 9l/100km, 3000ot na 5 (asi 110km/h) asi 8,5l/100km. Podtáčení na 1500ot na 5 (asi 55km/h) 7,4l/100km.
Dalniční provoz měřený asi po 10km ... 4500ot, GPS asi 155km/h, spotřeba asi 16l/100km; 5000ot, GPS asi 175km/h, spořeba asi 19l/100km; 5500ot, GPS asi 195km/h, spotřeba kolem 28l/100km. Na dálnici se prostě neušetří nic ... :)
Jinak ježdění je pořád parádní, autíčko je super, a pořád mě to hodně baví :)
A ještě taková zajímavost. Cestou do Mladé Boleslavi jsem spálil 33l benzínu (po 11). Cestou zpět 55l :) a to jsem se na konci hodně krotil, abych dojel. On ten ukazatel stavu paliva od rozvícení rezervy ukazuje tak nějak všelijak :)

25.7.2012
WRX je po garančce po 60tkm. Má nové přední brzdy (kotouče: EBC Brakes Ultimax Vented Discs USR972, desky: EBC Yellowstuff Pad (DP41661R) ) ... pár km je nechám sednout, pak je zajedu a uvidíme. První pocity jsou takové, že to brzdí výrazně lépe (poskakování po městě). Uvidíme při delší jízdě a při trochu větší zátěži.

21.7.2012
Dneska jsem se bezvadně projel pár km z Bruntálu směrem na Opavu ...
Jel jsem normlaně (rychleji) a narazil jsem na Porsche Cayenne ... chtěl jsem ho předjet, nepustil mě a šlápnul na to ..
asi 10km (+- - prostě chvíli) jsme se stíhali (teda já jeho), provoz minimální, slunko, sucho ...
to, co mi ujel na rovince, to jsem ho nějak v zatáčce chytil, za výjezdem z každé zatáčky mi zas začal ujíždět. Řidič tomu v zatáčkách dával co proto, fakt jsem koukal, co takové vysoké auto v zatáčkách zvládne ... řidič jel všecko fakt pěkně čistě a fakt dobře ...
Pak už si žena stěžovala moc (že nám furt v zatáčkách pískají gumy, které normálně, i když jezdím rychleji, nepískají :) (Dceři se to líbilo :) ), tak jsem 2x blinkul, ze končím a vzdávám :) Zpomalil na něco přes 100, za chvili me pustil (blinkr na rovince 2x doprava), jak jsem ho předjel, 2x mě problik, ja poděkoval blikačkama a byl jsem v tahu ... ale fakt bezva :) pak jsem stavěl na oběd a viděl jsem (jak projižděl), ze měl sebou taky manželku .. taky musela mít ohromnou radost :) vím, že se na cestě blnout nemá ... nikoho jsme neohrožovali ani neomezovali, přes obce jsme nejeli

18.7.2012
Úspěšně se mi podařilo naroubovat na střechu auta 5 jízních kol :-) Prodal jsem staré nosiče na kola, koupil Thule. Důvod byl takový, že BMW nosiče už na imprezu nedostanu a chtěl jsem mít možnost vozit kola na obou autech.
Cesta na dovolenou (celkem 1200km po ČR) proběhla bez problémů, všecko v pohodě. Jen dostat prostřední kolo na X5 nahoru je prostě i pro mě (nejsem úplně malý) bez židle nereálné.
Na Imprezu se chystá příští týden garančka. Poslední v záruce. Mimojiné se budou měnit přední brzdy (za EBC). Jsem opravdu zvědav :)

24.5.2012
Ruda mi sestříhal video z polygonu v Librosu v Ostravě. MOC děkuju :)

23.5.2012
Tak mám dnes doma konečně X5. Paráda. Je udělané všecko, co bylo potřeba :) Seznam byl hodně dlouhý. Olej, filtry, brzdovka, nejela jedna zadní stahovačka. Je opravená regulace výšky podvozku. Byly vadné čidla + něco v drátech. Je vyměněný kompresor - původní po té době, co to nejelo, nějak zatuhnul. Je vyměněná viskospojka ... CC už nehlásí zadní mlhovky (přestože svítily) - tak byl taky problém v drátech. Je přetěsněný únik oleje z automatu, dolitý olej. Auto má novou technickou ... a prostě paráda :)
Jízdní vlastnosti mi připadají po zprovoznění regulace výšky podvozku mnohem lepší :)

18.5.2012
X5 jsem zahlíd, sedl do ní a odevzdal zpět servisu. Zase se rozsvítila regulace výšky podvozku :( Potom, co tam bylo vyměněno spousta věcí a začlo to konečně chodit, mám obavu o měchy. Snad to bude jenom další čidlo. Auto stálo nakloněné ...

13.5.2012
Dnesk ajsem absolvoval na polygonu Libros v Ostravě kurz bezpečné jízdy. Byl jsem tam s WRX (akce subaru klubu) a dojmy naprosto parádní. Poznal jsem pár fajn lidí a vyzkoušel hromadu věcí. Opravdu luxusní :)

9.5.2012
X5 je konečně na pořádném servise. Doufám, že bude brzo hotová. Nechal jsem opravit všechny drobnosti a nedostatky .. těším se.
S WRX jsem byl v Alpách (900+900km). Plně naložen, box, ... cesta na hranici rychlostních limitů (130km/h). Cesta bez problémů, spotřeba 12,6l/100km. Týden před cestou byly vyměněny zadní brzdy. Rozloučily se pořádkým hlukem :) Jinak jezdí autíčko bez problémů.
Poslední nádrž jezdím vyloženě slušně a spotřeba je po 400km 9,4l/100km. Ale jsou to delší okresky převážně do 100km/h ...

21.2.2012
Kola na WRX jsou obě ok, hned se s ním líp jezdí :) Teď už to teda nevnímám, ale po obutí to byl rozdíl ... Zima je (byla) úžasná, WRX mělo pořád plné kola sněhu ... už jsem se i naučit, jak to rychle vyčistit :-)
NA WRX jsem dobíjel baterku. Když bylo pod -10stC, pomalu to točilo (nicméně to vždy - i při -22stC chytlo). X5 se chová i v mrazech ukázkově. Vše bez problémů. Startuje jako při +20stC :)


25.1.2012
Po delší pauze zase něco. Dneska jsem byl nechat srovnat kola na WRX. Příští týden jedu do Alp, tak ať se jede dobře. Před rovnáním se zjistilo, že jedno kolo je prasklé. Je to na zavaření. Zítra si pro něj jedu (doufám). Druhé kolo je srovnané a je ok ... Auto je po garančče a má teď RS (teď už TWS nebojaksetojmenuje) olej ... Užívám si chvílemi sněhu, na hladké cestě je třeba dávat pozor na plyn, jinak SUPER ...
X5 jezdí parádně .. nic jí nechybí :-)

4.12.2011
Tak na kola ve WRX pořád nebyl čas. Asi to dopadne tak, že to nechám udělat, až koupím (doufám) druhou sadu kol ...
V X5 přestalo fungovat stahování jednoho zadního okýnka. V ideální chvíli. Večer před dnem, kdy mělo auto jet jako svatební a vézt ženicha. Naštěstí mi to večer pan Havelka alespoň natvrdo zapřel. Budu to řešit asi až na jaře, až bude volněji ...
Jinak se ve XRX jezdí naprosto parádně. Pořád se těším na každé svezení ... První sníh jsem jezdil pomalu a v klidu, ale auto drželo krásně a chovalo se úplně ukázkově. Na vodě taky bezvadně drží. Asi za to můžou i zimáky. Mám teď Michelin Alpin A4 a přestože jsem tomu vzorku moc nevěřil, guma se chová da okreskách i na dálnicích naprosto ukázkově :-)

24.10.2011
WRX mám přezuté na zimní pneumatiky. Doufám, že mi na jaře vyjde koupit kola, protože ten chaos v servisech v době, kdy se přezouvá mě nějak nebere. Raději bych si to v klidu přezul sám doma. Bylo by to ve výsledku i rychlejší ...
Na opravu disků zatím nebyl čas, ale jak jsem je viděl na vyvažovačče, bude je potřeba opravdu srovnat ... Obě kola jsou kopnuté na vnitřním límci.
Jinak vše parádní. Všechno funguje a autíčka jezdí :-)

29.9.2011
HF už je ok, nechal jsem diody napořád odpojit. A mám klid. K ničemu je nepotřebuji a v autě teď neruší. Minulý týden jsem trefil pravou stranou "pěknou" díru :( ... V úterý jsem byl na geometrii a převážení kol. 2 disky jsou koplé. Až najdu nějaký servis a budu mít chvíli, nechám je srovnat ... Pak zůstanou na zimu a na léto ASI přijdou pevnější disky ... Teď jsou ty 2 koplé vzadu a stejně to dělá neplechu, není to už ono :(

21.9.2011
Tak dneska mám konečně v autě HF. A pěkné gumové koberečky a síť v kufru. Jen montáž HF bude třeba asi předělat. Pořád svítí .. podle návodu bude špatně zapojený jeden kablík ...

18.9.2011
Na HF ještě nebyl čas, musím zavolat do servisu a domluvit si montáž. S autem jsem byl ve čtvrtek Praze, přihlásit ho. Jel jsem okreskama a cesta byla parádní. WRXem se jezdí naprosto skvěle. Pro normální provoz má výkonu dost (zatím mám ten pocit) a předjíždět se dá bez problémů. Zároveň se dá jezdit i úplně normálně za normální provozní náklady. Ráno jsem jel v podstatě bez provozu. Nijak pomalu ... spotřeba pod 10l/100km, zpět jsem auto prohnal, ne nijak rychle, ale těch předjetí bylo opravdu hodně a za zpáteční cestu to bylo necelých 14l/100km. Spotřeba leze hodně nahoru s vyšší rychlostí. Auto má krátkou převodovku a při vyšší rychlosti točí hodně otáček ... Pokud se jede dynamicky, ale relativně pomalu, je to úplně ok :) Těším se na další jízdu :)

14.9.2011
Přidal jsem fotku rádia (WRX), co je teď v autě a instalovaného držáku telefonu. Už mám objednanou HF sadu. Bude to Parrot ck 3000. Chtěl jsem něco co nejjednoduššího s napojením na audiosoustavu auta a bez displeje. Pokud se bude dařit, bude dnes v autě, jinak asi v pátek :-)

6.9.2011
Dneska večer jsem zkoušel jet s WRX po natankování asi 20 + 25km vyloženě ekonomicky. Coural jsem se .. i když - podle tachometru jsem jel akorát podle předpisů :) ... Výsledná spotřeba 7,8l/100km ... chtělo to hodně přemlouvání .. ale jde to :-)
Mimochodem, ono to měření stejně neukazuje úplně dobře. Na první nádrže ukazovalo o 0,5l/100km méně, an druhé nádrži o 0,3l/100km méně.
X5 mohutně využívám tažné zařízené při odvozu bince po rekonstrukci střechy a při navážení materiálu :) Paráda :)

2.9.2011
Ještě jsem ani nestih napsat, že přestože je Impreza menší než Legacy, dětem se vzadu sedí lépe. Krásně tam vejdou tři sedačky (dvě sedačky a podsedák) a dobře se zapínají pásy...

1.9.2011
A opět ódy na WRX. Jezdí se s ní moc dobře. Výkonu má na normální ježdění dost. Brzdy se už trochu zajely, jsou lepší. Snažím se k nim chovat slušně. Přece jenom by mohly nové kotouče vydržet :-) Podvozek je v případě ostřeji projetých zatáček opravdu celkem měkký. Asi to bude chtít do kufru nějakou síť na zavazadla, ... je to tam jak v přesýpacích hodinách .. Po každé zatáčce na druhém konci :-)
Pořídil jsem si opět Brodit držák na telefon. Teda jen tu část do auta. Držák telefonu jsem přešrouboval. Telefon už drží na jednom místě a po pořízení nějaké HF sady to bude úplně parádní. Plánuju nějakého jednoduchého Parrota. Bez displeje. Bývalé HF, co bylo v Legacy (nechal ho tam minulý majitel) mělo svůj vlastní reproduktor a při ježdění to nebylo slyšet tak dobře, jak bych si představoval ...

30.8.2011
Tak dneska ještě jednou. Tlumiče vyměněné, kola taky. Svezl jsem se a vše se chová nádherně tak, jak má. Prostě perfektní :-) Fotky i s kolama jsou ve fotogalerii ... (a spotřeba hned vyskočila nahoru :-) )

30.8.2011
WRX je v servise. Odpoledne dostane nové zadní tlumiče. A díky vstřícnosti Subaru servisu v Opavě i nová kola. Nová kola budou 7,5x17ET48, takže by měly krásně vejít do podběhu a konečně bych si mohl užít toho, jak auto jezdí :-) Původní kola byly sice moc pěkné, ... ale tyhle taky nejsou špatné ... a auto nebude vypadat tak výstředně ..více zapadne do davu ... a ... snad někdy ještě pěkné tmavé kola dostane :-) OZ dělá nádherné kousky :-)

29.8.2011
Koukal jsem na webu na všecko možné kolem kol na WRX. Nakonec jsem dle různých doporučení prodejců kol zjistil, že aby ty kola, co jsou na autě, vešly do podběhů, musely by být asi o 9,5mm dovnitř. Což je docela dost :( V Subaru slíbili, že zkusí zjistit, jetli nemá původní majitel originál kola. Tahat lemy se mi nechce. Zítra jdu na výměnu tlumičů (doufám, že stihnou z DE dojít ...) a jsem zvědav, co ty kola, protože mi to ničí gumy :( Prostě na Imprezu vejde nejvíce 7,5x17 ET38 ... já mám 8x17 ET35. Existuje hromada krásných OZ kol, které by tam šlo dát. Cenově jsou ale dražší, než ty, co tam teď jsou :(

26.8.2011
Bohužel přišel první problém s WRX docela brzo ... Všiml jsem si ho hned při středeční první opatné jízdě. Včera už to bylo akutní (jel jsem sám a zkusil pár zatáček). Levé zadní kolo mi při přejezdu železnice (pěkný přejezd,vyšší rychlost) nebo při pravé zatáčče bere o lem. Stejně tak jsem si všiml, že auto v zatáčče nesedí, jak má, že uskakuje ... (proti bývalému Legacy). Byl jsem v servise. Na pohled vše ok (pružina, tlumič, náprava). Test tlumičů je ok. Levá strana sedí asi o 1cm níže. Jsou objednané nové tlumiče. Snad se to tím vyřeší. Do té doby budu jezdit HODNĚ opatrně ... Pro info, kola nejsou originál, mají určitě o něco nižší ET, (navíc jsou 8'') ... býalý majitel na nich normálně jezdil (na gumách 215/45R17) ... já dal 225/45R17 a dostal jsem se asi na limit :( Uvidíme ... držím si palce.

25.8.2011
Porovnání neporovnatelného ... Bývalé a nové služební auto ...
Výbava ted proti bývalému Legacy mnohem níže - nemá to kůži, vyhřívané sedačky, couvací čidla, dešťový senzor ... atd ... na druhou stranu mám xenony a rádio, co umí mp3, takže mi to stačí. Látkové sedačky snad přežijou vožení dětí :)
Podvozek je mnohem lepší. Uvidíme po více km ...
Brzdy jsou subjektivně horší. Už jsem si nějak zvykl na účitek těch desek DS2500 :-) Nicméně přední brzdy jsou nové, takže si to asi ještě sedne.
Motor .. taky není co dodat. Nárust o 48kW a asi 120Nm je hodně poznat. Musím se naučit slušně v tom kalupu, v jakém se to vytáčí, řadit ... V Legacy to k omezovači trvalo mnooooohem déle :-)
.. a těším se, až se zase někam svezu. A ta modrá barva je nádherná ... :-)

24.8.2011
A mám vyměněného služebáka .. Teď je to Impreza WRX (230k) .. paráda :-) Co víc napsat? :-) :-) :-)

12.8.2011
Tak to vypadá, že zase nastane změna vozového parku :) Tentokrát u firemního auta. Místo Legacy přijde Subaru Impreza WRX. Minulý týden jsem se s ní byl projet a dojmy byly fajn. Do STi tomu chybí obrovský kus. Je to mnohem blíže tomu Legacy než STi, přesto se s tím jelo fajn. Na STi cenově nedosáhnu a tak si myslím, že tohle je ta správná volba. Hlavní omezení bylo v použitých převodech, krátké převodovce. Budu muset snížit dálniční cestovní rychlost, ale jinak se s tím jelo opravdu moc pěkně. Zátah motoru je plynulý, auto je tiché, chová se úplně pohodově.Navíc nenutí řidiče jet nijak ostře. Dá se s ním je i úplně klidně. Podvozek je vyloženě komfortní. Uvidíme, co to bude dělat v zatáčkách... Výměna proběhne počítám někdy za 14 dní :) Těším se.

21.7.2011
Minulý týden jsme se vrátili z dovolené z Itálie. Cesta s X5 naprosto parádní a bez problémů. S plným boxem na střeše (karimatky, stan, spacaky apod) a další výbavou v kurfu cestu absolvovali v poklidu. Spotřeba za celých 2931km byla 13l/100km,což je vzhledem k boxu na střeše podle mě velmi slušné :) Poslední úsek od tankování na italsko/rakouských hranicích až domů to bylo 11,9l/100km. To byla akorát nádrž. První zastavení bylo až na semaforech v Opavě. Nepočítám-li 15minutovou lustraci italským policistou na hranicích :)

29.6.2011
Dneska jsem vyměnil přední kotouče a desky na X5. Původní sice ještě měly 29mm (min je 28,4), ale při brzdění ve vyšších rychlostech kopaly. Koupil jsem ATE ... na ixu jsem s nima byl moc spokojený. Uvidíme :)

28.6.2011
V Subaru svítial kontrolka diagnostiky motoru ... Tak jsem zajel do servisu a zjistil, že odešel v motoru nějaký ventil sekundárního přisávání vzduchu. Výměna nebyla úplně zadarmo, ale auto přestalo při studeném motoru škubat ... aspoň něco. Tento měsíc se toho semlelo nějak moc :)

23.6.2011
X5 dostala nové výbojky :) Přední světla teď svítí naprosto luxusně bíle - vypadá to perfektně. Nechal jsem to měnit v servise a když jsem to viděl, tak jsem byl rád, že jsem tam byl :) Kontrola podvozku před dovolenou dopadla úplně ok. Časem musím vyměnit těsnění pod víkama ventilů (prolíná olej) a levé přední světlo - dá se seřídit jenom výškově, ne směrově ..

22.6.2011
Subaru má nové zadní kotouče ... žádná šílenost, skončila jim životnost ... Nové silentbloky a kosti stabilizatoru jsou poznat. Řízení je jistější. A brzdit je teď fakt radost ...

15.6.2011
V pondělí přisly nové kotouče a hned jsem je nechal hodit na auto :) Včera jsem byl v Dačicích a zpět ... První dojmy jsou takové, že jsou brzy výrazně lepší než ty původní. Uvidíme, co se bude dít časem.
Chovají se jinak. Když šlápnu jemně na brzdu (moc jsem na ně zatím nedupal, chci je zajet v klidu), auto začne brzdit - jednak lépe - a hlavně ten drzdný účinek je pořád při stejném sešlápnutí stejný. Když jsem brzdil s předchozía brzdama, bylo potřeba pro udržení zpomalení brzdu postupně přišlapnout postupně se snižující se rychlostí... Zatím se mi to moc líbí :) Uvidíme za pár tkm.
Příští gumy budou zase Bridgestone. Ty Continentaly jsou komfortnější, ale na limitu rychleji ujedou ... Jsou takové měkké ... Na vodě jsem je ještě pořádně nezkoušel.

10.6.2011
Po úporném shánění nějakých lepších kotoučů do Subaru (ty originály se pořád kroutí) se mi povedlo zajistit sadu Ferodo DS Performance :) Nic lepšího jsme nenašel.To bych musel nahodit jedině větší kotouče nebo koupit jiné auto, kde se tyhle věci shánějí lépe (třeba STi :) )

9.6.2011
Dneska mi přisly nové výbojky do X5. Osram D2S 4300K. Jsem zvědav, jak to bude svítit po výměně.

31.5.2011
Konečně jsem se dokopal k dennímu svícení u X5 :) Jedna výbojka už svítí jemně do fialova, takže mě výměna stejně v nejbližší době nemine, ale aspoň už konečně při krátkých popojížďkách nebudu mít pocit, že likviduju výbojky :) Co jsme koukal po webu, asi koupím Osram nebo Philips, uvidíme, co se kde objeví.

6.5.2011
Legacy dostalo nové letní gumy. Stare Bridgestony byly dost sjeté a na vodě už to nebylo ono .. Zkusil jsem koupit Continental PremiumContact2 .. tak jsem zvědav, jak se s nima bude jezdit. Po prvních pár km jsou naprosto v pohodě. Jak na vodě, tak na suchu.

6.4.2011
Dnes jsem se byl po domluvě projet novým Subaru WRX STi. Sedan v nádherné bílé barvě. Najeto něco přes 700km. Voněl novotou ...
Sednul jsem tam ... seřídil sedačku, našel polohu za volantem, nastartoval a poslouchal ten nádherný zvuk motoru ... NA akpličku na kapotě jsem si zvykl rychle ...
Během výjezdu z města a dalších pár km se motor zahřál ... řazení je luxusní, dráhy krátké, odpor akorát. Brzdy nejou jedovaté, dávkování naprosto parádní. Tohle auto bych se nebál půjčit manželce ...
...a my odbočili z hlavní cesty ... projeli vesnicí .. a S# a pedál na podlahu, 6500otáček, přeřadit a znova .. a znova ... to je neskutečné. Nádherný zátah motoru, podvozek drží jak přibitý. Auto pod plynem v zatáčkách neuskočí, prostě jede tam, kam ho nasměruju ... ... a zas ... úžasných asi 50km po úzkých hrbolatých okreskách v podstatě bez provozu ...
Podvozek je perfektní. Když se jede po městě 30km/h, je hodně tvrdý, člověk cítí každou díru, každý výmol .. jakmile se mimo vesnice a města zrychlí, chová se to jinak. Připadalo mi, že čím rychleji jedu, tím to líp žehlí nerovnosti. Přitom bez jakékoliv ztráty přilnavosti ... úžasná vlastnost ...
Ten pocit z jízdy ve mě zůstane asi hodně dlouho ... vidím zatáčku, brzda, podřadit, najet, plný ven, k omezovači, řadit nahoru plný, brzda, podřadit, nájezd do zatáčky, plným ven, k omezovači, řadit, ... ... bombaaaa :)
Po zaparkování před prodejnou jsem ještě chvíli seděl vevnitř a prohlížel auto ... a koukal na ten horký tetelící se vzduch, který utíkal od motoru otvorem pro chlazení na kapotě ...
Co dodat? Moc díky za půjčení ... jednou si ho koupím ... :)

5.4.2011
Po najetí asi 4tkm s Legacy mohu konstatovat, že nová spojka si už sedla (nesmrdí :) ). Výměna oleje z 5W30 na 10W60 a výměna sportovního filtru za klasický tomu autu velmi prospěly. Chová se perfektně. Nemá tendence poškubávat. Prostě paráda :) Když jedu zrovna slušně, spadla hodně i spotřeba :)
Obě auta jsou přezuté. Na letní kola na X5 jsem se moc těšil .. a autu opravdu sluší :)
Sehnal jsem všechny české originál návody k X5. Jsou naprosto luxusní :)

8.3.2011
X5 dostala nové všechny stěrače. Zadní byl ko. Přední nové Valea (bezraménkové) stály zaprd (i když nestály úplně málo) .. Takže vše Bosch. Vepředu AeroTwin (nic lepšího neznám), vzadu originál zadní Bosch. Cena zadního mě celkem překvapila (byl celkem drahý - u těch AeroTwin jsem to čekal :) ) ...Ale ve výsledku to stírá naprosto luxusně ... takže jsem spokojený.
Volali mi ze Subaru,auto je hotové, jak garančka, tak výměna spojky. Spojka půjde po zajetí ještě seřídit a pak už to snad bude ok.Setrvačník i přítlačák byly KO ..lamela byla v pořádku - všechny díly byly stejně staré ... testnu to cestou do Alp za 2 týdny :)

8.3.2011
Subaru jsem dal do servisu na komplet výměnu spojky. Nechávám tam dát spojku z 2.0 Forestera. Takže tam bude jednoduchý setrvačník a se spojkou bude navždy klid ... + garančka ... olej místo 5W30 dám 10W60 ... vyhodím sportovní filtr (už má přes 100tkm) a uvidíme, co to bude dělat :) odpoledne si auto vyzvednu. Jsem zvědav :)

7.3.2011
Tak jsme po dovolené. Cestování s X5 je pořád parádním zážitkem. Pohodlná, luxusní jízda ... Prostě bomba :) Dovolenou jsme si užili a autíčko jezdilo naprosto bez problémů. Objednal jsem si nové stěrače (bosch aerotwin a dozadu taky bosch),protože zánovní valea (taky bezraménkové) nestírají dle mých představ :) Pokukuju po kotoučích. Asi vyměním komplet brzdy. Trochu to (už od koupě) mezi 120 a 100km/h kope ... Stejně se to jednou musí udělat :) Na ixu jsem byl spokojený s ATE, asi koupím to samé i na X5 ...
Ze Slovenska jsem si na cestu do Třince a zpět půjčil tchánovu 530xi .. (X5 s boxem na lyže na střeše zůstala k dispozici na Slovensku). Jel jsem úplně na pohodu 75 + 75km a výsledná spotřeba 7.6l/100km .. tchán mi to nevěřil ..prý to nejde :) Cestou tam jsem jel za 7.1l/100km .. bylo to asi z kopce. Zpět byl taky hustější provoz a stál jsem kolonu asi 15min před Čadcou ...

25.2.2011
Dal jsem konečně X5 do servisu na výměnu klimakompresoru. Odpoledne mi technik volal, že kompresor není ok, že pouští. Což mě pekelně štvalo ... protože to znamenalo koupi nového kompresoru. Za půl hodiny volal, že je prasklá trubka u kompresoru a že ji nechá zavařit.Kompresor je nakonec ok. Takže paráda.Mám ještě objednanou napínací klapku ke klimakompresoru. Ta,co tam teď je, se občas nevrací úplně dobře. Další objev byl prasklá manžeta na poloose. Naštěstí se na to přislo včas, takže jsem jen doufal,že objednaná manžeta přijde do pátku a stihnu dovolenou s X5 :) Přišla ...
Volant už je taky úplně rovně (jak byl trochu našikmo, štvalo mě to), nechal jsem udělat geometrii .. takže hurááá .. na dovolenou se může jet X5 :)

31.1.2011
Dneska mi došla objednaná roleta do kufru X5. Paráda. Je moc pěkná. Chvíli jsem zkoumal, jak to nasadit, ale povedlo se :) Konečně můžu nechat něco v kurfu a nebude to na první pohled vidět.
Hledání nového služebáka jsem úplně vzdal ... nu což, nic nenadělám. A jak jsem už mockrát psal, velké auto nechci a nic rozumného mě nenapadlo ...

18.1.2011
Nic se neděje, auta jezdí :) Subaru nějak škube, zítra s ním jdu do servisu. Stejně tak mě čeká asi komplet spojka. To nechám posoudit technika zítra. Pokud to tak bude, nechám tam dát spojku s jednoduchým setrvačníkem z Forestera. Tahle spojka byla měněna před 65tkm a stav je nic moc ... Cuká to při rozjezdu. Pokud mi auto zůstane jěště delší dobu, vyměním i tlumiče.
Měl jsem nabídku na předváděcí STi z Něměcka za vynikající cenu ... Než jsem se rozhoupal, bylo pryč (ještě týž večer). Nicméně jsem ještě zjistil, že i přes naprosto luxusní cenu leasing nevychází tak, jak potřebu. Je o 1500Kč drazší než o 30tkč levnější Legacy GT. Tudíž jsem hledání STi pohřbil ... Hodně mě to štve, protože tohle auto je můj sen ... a byl jsem hodně blízko ... pak přišla krutá realita :) Nojono ... prostě ... budu jezdit dále Legacy 2.0R. Koukal jsme se po jiných autech a nepřišel jsem na nic,co by se mi místo toho líbilo ... Snad Audi S4 (2005). Ale to zas má objem motoru vysoko nad firemní limity ... :) Všechno ostatní, na co jsem přišel, mi z nějakého důvodu nevyhovovalo. 4x4 je základ, na jiné auta ani nekoukám, BMW 3er má vzadu málo místa - tam 3 sedačky nedám ani nouzově. 5er je moc velké, stejně jako A6. A4 nebude s 2.0 TFSI až takový skok, aby to mělo smysl ... Na Ralliarta se servisním intervalem 7500km (olej) prdím, to bych byl víc v servisu než než na cestě ... a tím jsem skončil ...
Takže teď tápu a .. hledám, ale .. stejně není co - jak říká kámoš - moc si vymýšlím (což má pravdu) ... ale co koupit za lepší auto než to ,co mám, vejít se do limitů a vybrat auto tak, ať to za tu výměnu stojí? ... Auto bude muset vydržet 5let provozu a asi 200tkm ... takže nic moc s extra nájezdem km to být nemůže ... je to prostě .. naprd ...

1.12.2010
Už máme třetí den sníh. Huráááááá :) Ježdění po sněhu je parádní. Teda kromě nutných dálkových cest, které až tak zábavné nejsou, ale ty se mi zatím vyhnuly :) Hned v pondělí jsem na prvním sněhu zkoušel, jak se jezdí s X5 a je to fajn :) Nanějaké hlouposti zatím nebyl čas. Uzávěra diferenciálu na ixu byla mnohem zábavnější. Uvidíme, jak sebude s X5 blbnout, když vypnu DSC ... Zkoušel jsem i kopce nahoru, sjezdy dolů. Na jedné zastávce směrem nahoru jsem si říkal, že už se asi nerozjedu, ale nakonec to šlo. U sjíždění je poznat, že je auto těžké. Aspoň mi to tak připadá. Neměl jsem možnost (nebo spíš čas) stejný kopec hnedprojet se Subaru. Ale časem to určitě porovnám :)
Na Subaru mám plecháče pořád plné sněhu. Ale když těm zasněženým parkovištím se nedá odolat :) Budu to muset více čistit, kola pak moc kopou :)
A na závěr..? Ať padá .. je zima :)
Jo .. a došel mi konečně AC kompresor na X5, ale musím najít čas to dát do servisu :)

24.11.2010
ixo je prodáno k Českým Budějovicím ... předtím jsem se byl asi 20km projet ...
Myslím si, že taková auta, jako je toto, už prostě nikdy nebudou .. Je to na řízení něco úplně jiného, než ty moderní vozítka … prostě to auto ma v sobě něco … já říká, že má duši, ze cítí, co chceš a spolupracuje ... to auto mě pokaždé donutí si ho užít, usmívat se, když s ním jedu .. vypnout rádio a poslouchat ten úžasný zvuk motoru … vychutnat si lehkost, pohodu a přirozenost, s jakou se to auto řídí… …

Ještě jsem udělal pár fotek … (časem je dám i na web :) )

23.11.2010
Stahuju dočasně cenu ixa na prodej .. pokud si ho někdo odveze do pátku, nechám ho za 49tkč ... zbytečně tu stojí ... je mi ho líto ... občas se s ním projedu, ale kotouče ani neodrezím ... není to ono ... :(

22.11.2010
Byl jsem se podívat na Legacy 2.5GT. Projel jsem se a ... fajn auto, ale v něčem mě zklamalo .. je to prostě krásná velká rychlá limuzína, která umí jet pěkně i na okreskách .. (jel jsem jenom tak 2x5km) ... ale ... za 3 roky bych zas zvažoval, co dál .. možná dřív. Pěkné auto, ale není to to auto, které by mi přirostlo k srdci ...
Nepříjemně mě překvapilo jednání podejce. Tím se to úplně rozhodlo ... Připadalo mi, že to auto ani prodat nechce. Např. zimní gumy jsou zánovní a buď mi to prodá bez nich nebo mi cenu připočte (sleva 20%) ... auto má najeto asi 2500km víc než v inzerátu .. je běžně užíváno. Vypadá to, že pokud vymění třeba brzdy, cena auta se bude zvedat ... prostě divné . .a nakonec ten klasický trik .. dneska mi psali další 2 zájemci :) .. no nic .. za tohle mi to nestojí ... :) čekal jsem fandu aut - lidi jako je znám kolem aut ze Subaru Opava .. ;)

18.11.2010
Jak jsem byl zklamaný z toho, že nevyšlo STi a už nevyjde, pustil jsem to k vodě. Mezitím jsem koukal po jiných Subaru .. Zjistil jsem (na fóru), že Legacy IV Spec.B se dělala i v automatu. Původně jsem myslel, že jen v manuálu. Zajímavé ... těch v manuálu je žalostně málo a jak jsem se po SpecB s automatem koukal po webu, narazil jsem na pěkné Legacy GT (2009) ... to je výzva :) s tím by se mohlo jezdit moc pěkně a byla by to fajn náplast na bolístku po STi ... uvidíme do pondělí a pak během dalších 14 dní, jak se to vyvine ... držím si palce :)

16.11.2010
Zase nějak nemám čas tady psát průběžně, takže sumárně poslední měsíc :)
Ozvalo se pár lidí na ixo. Většinou pokecáme a už se neozvou. Mám jednu nabídku z BMW klubu od člověka, co jsem na tohle auto od něj bral díly na předek z jeho bouraného auta, že si (za slevu) přijede z ČB ... počkám 14 dní a pokud to neprodám, bude jeho ...
ixo je po laku, opravil jsem zadní odchlípnutý tapecír, opravil vypadlý omezovač zadních dveří a všechny omezovače jsem namazal. Hned je to zas všechno hezčí. Nový znak a lištu na dveře z BMW ještě nemám. Servisák si nebyl jistý, jestli nemám Mtech lišty a tak jsem to domlouval v pátek znova. Snad už to dorazí. Celkem mě začíná štvát, že to auto je postupně v hezčím stavu, než když jsem ho provozoval :)
X5 i Legacy jsou na zimních kolech. ixo to čeká v nejbližších dnech. Odpoledne je brzo tma a přes víkend jsme nebyli doma ... X5 vypadá na letních 19'' mnohem lépe než na tomhle :)
Měl jsem šanci vyměnit Legacy za STi, bohužel jsem nevyšel s cenou :( Štve mě to .. a hodně .. moc jsem se na to auto těšil, bylo hodně blízko. Bohužel výkupní cena Legacy byla díky stagnujícímu trhu ojetin hodně dole. Možná jsem doufal, že prodejce pod jistotou 5ti letého servisu STi trochu pomůže a pohne výkupní cenou ... Ale nestalo se tak. Asi spočítali, že se to nevyplatí. Takže mám k přemýšlení, co jiného koupit... Legacy je parádní auto, ... ale chci něco silnějšího a asi i surovějšího. Koukal jsem po WRX 265, ale vzhledem k tomu, že jezím i po dálnicích, je to úplně nesmyslná volba. Dalším kandidátem bylo Mithubishi Ralliart (EVO je cenově úuplně jinde), ale tam mi hodně vadí výměny oleje po 7500km. Byl bych častěji v servise než na cestě .... A BMW? 352xi bude perfektní, ale .. vybírám auto, kde se vejdem v 5ti lidech alespoň nouzově. A tady to nejde. Je to díky tvarování zadních sedaček auto pro 4 lidi ...
Takže hledám, přemýšlím ... a tápu. Nemůžu na nic přijít ... a štve mě to. Uvítám jakýkoliv tip na typ nebo model auta :)

18.10.2010
A slevňuju IXo z 69tkč na 54tKč ... je škoda, aby pořád stálo :) Má pár drobných much ... tento týden bude z lakovny doma ...
Včera jsem zkoušel trochu protáhnout X5 ... v rychlostech kolem 200km/h se chova naprosto jistě i na ne příliš ideální cestě (zatáčky, vlny apod ...) .. prostě je podvozkově naprosto dokonalá :)

11.10.2010
Subaru bylo v servise 2 dny. Opraveno parádně. Všechny poškozené díly byly vyměněny :)
X5 má nové zimní gumy (zatím uskladněné doma). Nakonec jsem koupil Dunlop Winter Sport 3D ve standardním rozměru 235/65R17 104H .. Cena 3400Kč/kus byla velmi příjemná. Jen ty gumy na 17'' kolech vypadají nějaké uzoučké a disky malinké :)

4.10.2010
Subaru má nový šrám, je v servise na výměnu zadních dveří ... (manželka nacouvala do jiného auta ..) naštěstí je to díl za díl, nic zásadního se neděje ...
Mám objednány nnové gumy na X5 (Dunlop ...) .. těším se z autem na zimu :)
Koupil jsem na X5 střešní nosič. Originál na hagusy. Je parádní. Těším se v zimě na lyže :)

6.9.2010
Už jsem zas dlouho nic nepsal ... klima na X5 pořád nejede. Nedaří se mi sehnat starší kompresor. Bude potřeba koupit nový.
Zato jsem koupil moc kola na zimu. Teda jen disky. Klasiky 17''. Byl jsem pro ně za Čadcou :) Gumy budu kupovat nové :)
Tchánovi se podařilo najít parádní inzerát na zimní kola na 530xi - druhý den jsem jel do Prahy, tak jsem se pro ně zastavil. Jsou to 17'' a 8'' široké disky s GY pneumatikama 245/xxR17 se vzorkem 8mm ... bomba :) Na zimu teď bude mít lepší kola než na léto ... Po dalších přezutích po sjetí gum to prohodíme a bude mít širší letni :)
Autíčka jinak slouží bez problémů... uvažoval jsem, že se na zimu bude hodit nosič na X5 a možná střešní box :)

12.7.2010
Tak jsme po dovolené, cestování s X5 je naprostý luxus. Je to prostě úžasné auto se spoustou pohodlí, s příjemným řízením a dostatečnou rezervou výkonu pro případ potřeby :) Cesta byla naprosto bezproblémová, najeli jsme necelé 3000km. Průměrná spotřeba - cesta tam 13.1 l/100km, po popojížďkách vylezl průměr na 13,4 a po cestě zpět spadl na 13 l/100km (takže cesta zpět byla za +-12,5 :) Průměr cestou tam zhatila kolona v Brně, kdy Opava - Brno byla za 12,3 a po výjezdu z kolony to bylo za 15 ...
Nicméně, jelo se nádherně, s tímhle jsem počítal a rozhodně to stojí za to ;)
Akorát včera přestala fungovat klimatizace :( venku je pařák ... v autě taky, až budu doma, auto musí do servisu .. snad to nebude nic zásadního ...

28.6.2010
X5 je po výměně silentbloků zadní nápravy (a všech potřebných šroubů apod), oleje v motoru (BMW Longllife), vzduchového filtru, oleje v diferenciálu. Chystá se na dovolenou :)

16.6.2010
Koupil jsem do X5 síť mezi zavazadlový prostor a sedadla. Starší originál v parádním stavu :) Důvod je jasný, člověk si zvykne na náklaďák (Legacy) .. na ten pocit, že ať dozadu naloží, co chce, nic se při brzdění (nebo nečem horším) nedostane dopředu :) A jelikož pojedeme na dovolenou, budem vzhledem k velikosti kufru naloženi až pod strop, myslím, že se to bude hodit :) U nás jsem nikde nic takového nenašel, ale úspěšný jsem byl na polském allegru :) Jednání příjemné ... akorát ta zahraniční platba z banky za poplatek 250Kč ... Ve výsledku paráda :)

7.6.2010
X5 má nové gumové koberečky a gumovou vanu kufru. Koberečky mám odsud http://www.zpv.cz/ a vanu kufru od rall.cz. Ceny byly proti originálům minimální (koberečky 30%, vana 50% originálu). Pokud to nebude ok,
Taky má auto nové letní gumy (Continental 285/45R19). Manželka jednu bohužel píchla a pak po ní jela a nevšimla si toho ... takže ji úplně zdevastovala... :( Nové gumy jsou fajn, ale taky to něco stojí :)
Asijsem to ještě ani nepsal, ale sehnal jsem manuál ve slovenštině - jen mít čas to přečíst :) .. stejně tak se mi povedlo porovoznit CD s navigací po východní Evropě :) Takže po ČR to pojede bez problémů. Adresy to zná, reaguje rychle. Grafická navigace je poplatná době :) Mám i CD s mapami Itálie, takže cesta na dovolenou by měla být bez problémů.Nemusím tak řešit držák navigace (telefonu) ... Auto se chystá na první kontrolu - servis, výměnu silentbloků, oleje, filtrů ...

25.5.2010
X5 jezdí naprosto skvěle. Čeká na servis (silentbloky na zadních ramenech, náplně). Objednal jsem gumové koberečky do auta (neoriginál), hledám, kde koupit vanu do kufru, sháním roletu do kufru. V neděli jsem koupil lano, žárovky, doplnil lékarničku dle českých předpisů ... prostě autíčko bude naprosto ok :)
Spotřeba po městě je očekávaných 18l/100km, když jsem jel meziměsto (spíš opatrně), byla spotřeba kolem 12-13l ... ono to stačí 2x prošlápnout a ty průměry jdou hodně nahoru :)) Těším se na cestu na dovolenou :)

21.5.2010
V sobotu nastala ta ona událost. .. X5 byla asi 30min před polednem doma .. náááádherná :) První pocity za volantem byly prostě bomba, jede to nádherně, celkově je to auto moc pěkné ... :) opravdu moc .. Má pár drobných nedostatků (chybí roleta v kufru, 2silentbloky jsou na výměnu, hlásí to chybu niva, nefunční sledování tlaku v penumatikách ... ) .. jiank naprosto nádherné a úžasné autíčko.
Dnes jsem vyřídil i všechny papíry, takže auto může na cestu :)

14.5.2010
A dlooouho očekávaná zpráva je tady :) X5 je na cestě. Prý je moooc pěkná, černá, s parádní výbavou, sport paketem, 19'' kolama, TV, navigací 16:9, střešním oknem, el. sedačky, ohřev sedaček vpředu i vzadu .. .. a 4.4l ... to bude masakr. Těším se jak malé děcko :) Teď jen vyřídit papíry, .. a je to ... bombaaaa :) Zítra budu fotit .. a fotit a koukat .. :)

18.4.2010
ixo dostalo nový olej, filtr, ... nějak jsem neměl čas to umýt a nafotit ... takže inzeráty rozvěsím po webu později :) najeto 284100km ... :)

13.4.2010
Mám domluvený dovoz X5 .. táááákže X5 určite bude. Teď bude chvíli trvat, než se nějaká X5 objeví a bude vyhovovat zadaným parametrům (kterých zas tak moc není) ... Bude to benzín 3.0i nebo 4.4i ... a barva by neměla být stříbrná. Zbytek už je jen požadavek na bezvadný stav. Snad se to povede :)
Dám teď dohormady tu hromadu drobností na IXu a půjde na prodej :) Lepší by to sice bylo prodávat na podzim, ale věřím, že autíčko si svého majitele najde :)

6.4.2010 IXo bude ve velmi blízké době (během května) na prodej - místo ní přijde pravděpodobně jiné BMW s 4x4 ... :) Zatím je v hledáčku X5 3.0i .. :)
V případě zájmu pište email... Veškerá historie je níže ... :)

5.4.2010
Takže se ozývám po hooodně dlouhé době. Díky práci jsem ějak vůůůbec neměl čas :)
Zima byla naprosto, ale naprosto dokonalá a obě auta se 4x4 jsem si hodně užil. Sníh byl pořád, dlouho a tak bylo fakt pořád kde si hrát, zkoušet, blbnout ... BMW s matadorama se chovalo na sněhu a ledu naprosto ukázkově ... a to tak, že zastínilo i subaru s 5mm GY UG Performance .. NAkonec jsem ještě v únoru koupil na Subaru nové zimáky. Podle mě se to vyplatilo :) Jsou to Dunlopy a chování auta na sněhové ledové cestě se výýýýrazně zlepšilo :)
IXo jednou skončilo s vybitou baterkou :) Ono to popojíždění po městě a po ránu teploty kolem -20st C nejsou to pravé ořechové :) Po dobití baterky vše bez problémů (napětí je po nastartování ok - kontrolováno na palubním počítači :) )


22.10.2009
Zima je zase pryč a jsem po geometrii na Subaru. Jemně ujížděly sbíhavosti na obou kolech. Snad je to už v pořádku.
Povedlo se mi ale svézt se v novém modelu Subaru Legacy. S dvoulitrovým motorem a novou bezestupňovou automatickou převodovkou. Auto už u autosalonu okukuju dlouho. Vzhledem mě moc nechvátilo. Ztratilo svou odlišnost od odstatních značek. Celé se nějak zvedlo. Jsou použity 16'' kola (u stašího modelu se jezdilo na 17''), které jsou navíc obuté do vysokých penumatik (205/60R16). Na Outbacku by mě to nepřekvapilo, ale u Legacy ...
Vnitřek je úžasný. Je to ohromný krok dopředu, fakt moc pěkné. A pak už jen nastartovat a vyrazit na cesty. Po pár málo km zhasla kontrolka indikující studený motor a mohli jsme zkoušet, co auto umí (v rámci normální projížďky :) ) ... První zklamání bylo zrychlení z 50kmh za obcí. Byl jsem poučen, že se dá použít 6 přednastavených stupňů na převodovce a pádla pod volantem :) a hurá, tohle je mnohem lepší :) Po rovince ok, sedí ase ale hodně vysoko, je to nezvyk ... Odbočíme na okresky, zkouším v zatáčkách, co auto děla, jak se chová. Naklání se více než starší model, ale stopu drží bezvadně a pokud se to spojí s ručním řazením, je to fajn :) Když jsme se dostali na okresky, které zám, zkusíl jsem i trochu dravější jízdu - abych porovnal chování obou modelů. A dopadlo to, jak jsem již psal, auto si sice více naklání, není však problém si jízdu pořádně užít :) Asi bych volil silnější 2,5l motor, který je jen o 10tkč draší než tento (nejraději samozřejmě 2,5 turbo) ... a hurá na silnice :)

14.10.2009
Začíná nám zima (alespoň první sníh je tady). Všude jsou hlášeny kalamity, hromady sněhu, u nás je houby. Kdyby napadlo aspoň 20cm :) Auta jsem přezul v dešti. Sice pod přístřeškem, ale v tom větru jsem byl stejně mokrý. Na Subaru jsem měl připravené komplet kola. NA BMW jsem odvez disky a nové pneu do servisu na přezutí. Při přezouvání Subaru mě však čekalo nemilé překvapení. Pravá přední guma byla zevnitř asi na 1/4 šířky sjetá úplně na hladko. Byl jsem hodně naštvaný protože před týdnem se vrátilo auto z garančky. grrrr ... Jel jsem do servisu a domluvil si geometrii ... snažil jsem se být slušný, ale vřelo to ve mě ... Ixo dostalo nové Matadory. Já vím, nejsou to ideální gumy pro tohle auto - dokonce jsem dostal i email, odrazující mě od koupi těchto gum. Přesto si myslím, že na způsob, jakým je tohle auto využíváno, to bohatě stačí. Auto na nich jede pěkně potichu a nečekám při pojížďkách po městě v zimě jakékoliv vážnější problémy.

26.9.2009
Dneska jsme jeli s rodinkou na výlet poblíž hradu Sovince a cestou z Bruntálu na Rýmařov se stala "úžasná" věc ... Silnice tam je pěkná, klikatá, povrch parádní .. Koukám, že je za mnou motorkář. Nejel jsem úplně pomalu, přesto se odhodlal mě předjíždět v pravotočivé zatáčce z vnějšku. Co následovalo už snad dlouho nezažiju. Koukám, borec vedle v protisměru a pořád víc se blížil levé krajnici ... Jsem si říkal, co blbne - dyť tam může něco jet. Pak zajel úplně na krajnici, tam se mu motorka rozkmitala (Venouš hlásil, že dal nohu dolů) a najednou zmizel v kotrmelcích příkopě. No do háje .. okamžitě jsem brzdil. Žena mě naštestí donutila dojet ještě aspoň 30m, ať nestojím přímo v zatáčce. Zastavil jsem, ona fičela ven (je zdravotník). Pak hned ven já. Maník naštěstí vylezl ven - uffff ... blbec .... nic mu nebylo. Manželka utíkala hned s trojúhelníkem dozadu (při tom měly co dělat 2 auta .. oni tam všichni jeli dost rychle) ... Motorka byla tak 15m v díře na boku, skončila ve stromě očesaná úplně o všechno, co očesat šlo. Kopec takový, že to nešlo ani moc sejít. Borec měl fakt hodně štestí, řekl bych, že zaprvé, že nejelo nic naproti, zadruhé, že netrefil strom a zatřetí, že se neválel pod tou motorkou .. Hned volal nějakému kámošovi. Motorku jsme z lesa vytlačili oklikou. Pak stejně sháněli vlek na odvoz .. .Lidi zastavovali, ptali se - všichni byli super .. nakonec to dobře dopadlo. Motorkář byl sice v šoku a litoval motorku, načež ode mě dostal párkrát sprda, že může být rád, že je celý ... Snad se poučí :) Výlet nám dopadl dobře .. naštěstí ...


20.9.2009
Tak zase po dlouhé době :) Dovolená v zahraničí proběhla bez problémů ... auto jezdilo :) Ke konci záruky jsem nechal na Legacy vyměnit znova setrvačník a synchrony na převodovce - měl jsem občas problém s řazením při stání na křižovatce. Rovnou s tím se měnilo (už za peníze) ložisko, lamela, přítlačák.
Pak mi odešla druhá výbojka. A rychle. V sobotu večer .. a to jsem potřeboval jet v pondělí ráno do Prahy. Naštěstí byli v Subaru v Opavě ochotní a výbojku mi v neděli vyměnili. Hlavně ji měli na skladě.
IXo dostane na zimu nové gumy. Sice "jen" Matadory (MP59), ale pořád lepší tyhle nové gumy než to, na čem se jezdilo loni. Pak napíšu zkušenosti, jak se s Matadorama jezdí :)


10.6.2009
Tak můžu úspěšně potvrdit bezproblémovou technickou na IXu :) Naprosto žádný problém, žádná výtka :) Zase je čas do 10.6.2011 ... pokud do té doby nepřestoupíme na něco menšího ... (1er je fakt pěkná) :) Na druhou stranu, proč se tohohle zbavovat? Je v naprosto OK stavu :) Aspoň pro mé potřeby. Spotřeby mě netrápí. Při tom počtu najetých km (300-500km měsícně?) je úplně jedno, jestli to žere po městě 9 nebo 14l ... Když jsem měl půjčenou C3, tak průměrná spotřeba při našem stylu jízdy (skok sem skok tam) byla těsně nad 9l (motor 1.4) ... A v BMW se prostě jezdí HODNĚ dobře :) A má obrovský kufr na případný převoz čehokoliv, pohodlně tam všichni vejdeme ...

9.6.2009
Dneska jsem byl s IXem na emisích. Prošlo bez problémů. Technik říkal, že to někde jemně přisává přes výfuk. Bylo tam malinko více kyslíku, Jelikož byl výfuk v servise dole, je možné, že je to někde přes spoj. Nevím. Pokud se tam objeví díra, výfuk vyměním ... Co naděláme. S tímhle výfukem jezdím už 4 roky a to rozhodně v době dovozu nebyl nový. Prostě originál asi vydrží hodně :) Asi zítra ráno půjdu na technickou. Když jsem tam dnes zajel, zjistil jsem, že je jen do 14hodin ... Ráno mají od 6 ...

4.6.2009
Dnes se mi poštestilo řídit zánovní X5 :) 3.0D v automatu. Posez je teda hodně vysoko, ale auto se v zatáčkách chovalo dobře. Nenaklánělo se, krásně drželo stopu :) Gumy 315(nevímnakolik)R20 asi taky na suchu dělaly svou práci dobře :) Couvací kamera byla mooc pěkna :)

19.5.2009
Včera jsem se naštval a po dlouuuhoém předchozím váhání koupil nové plynové vzpěry zadních dveří IXa ... Stojí sice ranec, ale ... Už ani vím kdy jsem se rozhodl původní vzpěry nechat repasovat. Vzpěry byly ale po repasi hodně tvrdé .. Kufr se fakt hodně špatně zavíral. Podlouhé době (asi více než rok) to změklo, ale žena s tím měla pořád problém, takže nakonec stejně do auta putovaly vzpěry nové. Kufr je teď sice třeba zvedat, ale nahoře pěkně drží a zavírá se veeelmi pohodlně :) Jako u normálního auta ...

17.5.2009
Konečně jsem ve čtvrtek dovezl IXo ze servisu ... Je udělané vše kromě vrtule klimy, která se řeší (shání) .. Je vyměněné těsnění pod hlavou - prý je běžné, že je jo potřeba po nějaké době vyměnit.. voda šla jen trochu ven, jinak vše ok. hlava prošla bez problémů tlakovou zkouškou, byla srovnána, byly vyměněny všechny, těsnění, gufera, apod a byly zaboušeny ventily. V autě je nová brzdovka a je seřízená ruční brzda (v bubnech). Olej v převodovce byl ok, skříň je suchá, dolilo se asi 2 deci oleje ...
Subaru se osvědčílo na 3 denním výletě za lyžováním .. Cesta tam a zpět 1650km ... průměrná spotřeba 8,6l/100km. Nejel jsem extra pomalu, ani rychle. Těsně nad rámec povolených limitů.

24.4.2009
Minulý týden jsem přezul IXo na letní gumy - konečně jsem našel čas. Na příští zimu dostane určitě nové zimní gumy. Doufám, že během zimy pak vyjde nějaký sraz ...
Dnes vezu BMW do servisu na výměnu těsnění pod hlavou. Občas mizí trochu chl. kapaliny a je to asi právě těsněním, na nic jiného jsem nikde nepřišel. Hlava snad bude ok. Pak je potřeba vyměnit brzdovku, zkontrolovat (raději) množství oleje v převodovce, seřídit ruční brzdu (seřizovátkama v bubnech - to neumím :) ) a praskla vrtule na chlazení klimy, takže ta přijde taky vyměnit ...
Asi tak za měsíc s tím půjdu na technickou, tak to snad dopadne ok :)

26.3.2009
Včera chytlo SUbaru svůj první defekt ... pěkně jsme si procvičil výměnu kola za rezervu ... šlo to bezvadně - rezerva ještě nebyla ani použitá .. ale moc jistý jsem se na tom uzoučkém kolečku necítil :)
Tchánovi jsme teď na BMW objednal Bridgestone RE059A (225/50/R17 94W). Mám je na SUbaru taky a jsme s nima naprosto spokojen. Jsou parádní.

23.3.2009
Na BMW jsou opravené stěrače a uchycen plech pro tepelnou izolaci posledního dílu výfuku od zbytku karoserie ... byla s tím asi drbárna .. 5hodin práce v servise ... (stěrač se ještě vařil, jelikož jeden hliníkový díl se ulomil :( )
A už jsem jel tchánovou e60 ... jede to moc pěkně .. těch 190kW je poznat :) krásné auto .. o jízdních vlastnostech je úplně zbytečné se rozepisovat ... Jen koupit nové gumy a je to paráda :)

20.3.2009
BMW jsem dal do servisu ... moc se s ním nejezdí a nějak zatuhly stěrače. Šly děsně pomalu ... Rovnou jsem nechal prozkoumat vrtuli klimy - je asi prasklá, bude se muset vyměnit a krycí plech nad výfukem - bude chtít přidělat. Byl volný ... Dnes si pro to jedu, snad to bude ok ...
A další radost?? Tchán si nechal dovézt z Něměcka BMW 530xi (2006) .. Viděl jsem to zatím jen zběžně, řeší se formality .... ale na první pohled je to PARÁDA ... !!! Těším se, až se svezu ... :)

27.2.2009
Tak zima asi skončila (aspoň v okolí Opavy) až teď .. ale třeba nasněží. Vše jezdí, funguje ... :)

27.1.2009
Tak to vypadá, že nám zima a legrace nadobro skončila. I výlety na hory jsou na suchu, sníh je jenom na sjezdovkách. Autíčka jezdí, všechno v pohodě. žena popojíždí se Subaru a já si užívám BMW. Je fakt radost s ním jezdit :D V tomhle autě nepotřebuju muziku, motor je radost poslouchat :)

6.1.2009
Tak nám konečně pořádně nasnežilo ... huráááááá :) Každý kraťoučký výletík si užívám, na každém plácku, co potkám zkouším ptákoviny :) a jsem neskonale rád, že mám doma 2 čtyřkolky. Baworáček jezdí úžasně ... uzávěry krásně jedou a dokonce ani během jízdy nevypínají .. asi se jim líbí, že je někdo používá :)
Na druhou stranu jsem rád, že nemusím cestovat někde přes půl republiky. Ona dálnice je v tomhle počasí dost otravná a plná střelců .. nemusím být všude :)

24.11.2008
Dlouho se nic neděje .. :) Přezul jsem ixo na zimní kola ... pěkně ho umyl (v myčce) ... jinak nic ..
Kromě páteční služebky z Jičína. Už dva dny dopředu hlásili kalamity, takže se to dalo čekat. Před Moravskou Třebovou před zavřeným tunelem fronta asi na hodinu ... pak už ok. Přestože pak hlásili EcceHomo ucpané kamiony, tak za hodinu už tam bylo naštěstí průjezdno ...
Ale od první zatáčky sníh a led, takže jsem jel pomalu .. Před Moravským Berounem jsem narazil na Escorta v příkopě ...Tak jsem si říkal, všichni na Subaru fóru se furt chlubí, jak to umí tahat auta z příkop, tak jsem zastavil, že to teda testnu :) Escort byl dost hluboko, hrana mezi cestou a příkopou byla dost ostrá. Řidič říkal, že to nemá cenu, že počká na cestáře, že už jeli, že počká, až se otočí a vytáhnou ho ... Nakonec jsem ho přesvědčil, že to zkusíme. Na druhý šup byl fakt venku ... Subárko sice lítalo ze strany na stranu, ale hrabalo na tom sněholedu jak o život a auto nakonec vytáhlo :) Takže paráda. ... Nestálo to ani 15minut času (musel jsem se jet ještě otočit a pak zase zpět) ... Ale řidič byl rád, že nemusí mrznout a já byl rád, že jsem si vybral fajn auto :) Snad tak jednou někdo vytáhne i mně, jak to budu potřebovat :))


4.11.2008
Subaru je přezuto na zimních gumách. Je sice ještě teplo, ale aspoň pak nemusím stát fronty u pneuservisu. Koupil jsem plecháče. Auto najednou vypadá nějak mnohem škareději, ale výhodou je, že si to napříště můžu přezout sám :)
Našel jsem ještě fotku BMW po bouračče před cestou do servisu - je ve fotogalerii :)

2.10.2008
O víkendu jsem vyměnil olej a vzduchový filtr u IXa ... pylový udělám, jakmile budu mít chvíli čas. Přece jenom to není na 10minut ... Počítač na olej jsem nenuloval, při tom nájezdu, co uděláme, nastane 1rok na výměnu mnohem dříve než počet km nutný k výměně oleje.
A konečně jsem zas udělal pár fotek Subárka, které jsem předtím umyl ... Jsou ve fotogalerii :)

23.9.2008
Autíčka jezdí, nic se neděje a ve volných chvílích makám na plotě kolem domku ... akorat by nesmělo už snad 10 dni v kuse pršet ...
V BMW vyměním o víkendu olej, filtry (doufám, že si vzpomenu a koupím to :) )

29.8.2008
Konečně jsem se dostal k tomu, že jsem na IXo nahodil novou levou přední mlhovku. Koupená je už pěkně dlouho, ale nějak nebyl čas ji namontit :)

28.8.2008
Dneska jsem si dovezl IXo z lakovny. S těma opravenýma rožkama dveří vypadá parádně :) Jenom se mi zdá, že teď vynikly všechny ostatní drobné provozní škrábanečky :) U dveří uřízli rožky a vyvařili to ... že vybroušení u baworáků nepomáhá, že to pak rezne děsně rychle znova :) Takže mají asi své zkušenosti .... Opravili všechny dveře. Stříknuté jsou celé spodní půlky dveří ... Včera jsem docela koukal, když jsem viděl své auto ve stodole úplně bez dveří :)
Na nasazení lišt se stavím příští týden, až ten lak bude trochu tvrdší.

22.8.2008
BMW jsem odvezl do lakovny na kosmetické úpravy (rožky dveří). Jsem zvědav, jak to udělají a jak to bude vypadat. Těším se :) Doufám, že lišty přežijou sundávání, jinak bude potřeba koupit nové ...

5.8.2008
Tak je zas všechno v kupě .. konečně. Opravené kola, nosiče na kola, koupené příčníky, střecha na autě i držáky příčníků. Kola 5,7kkč - místo 4 - jelikož byla ohnutá i vidlice :( Na auto se zas musely objednat 2 nové držáky nosníků - bylo to dost vyhnuté a nebylo jisté, jestli to půjde srovnat :( Takže se to ve výsledku prodražilo, no .. doufám, že teď se dlooouho nic podobného nepovede :)
Držte palce ! :)

18.7.2008
Chtěl jsme koupit Thule patky k příčníkům, ale povedlo se mi najít člověka, co prodává komplet originál nosiče za 3500kč. Takže to vyjde nastejno a bude to zase originál ... Kola už jsou v servise. Cena opravy asi 4tkč. Ach jo .. kurňa, když se daří ..
Pod daným mostem to prý je každou chvilku a nedávno tam šlo někomu kolo skrz střechu do auta, takže to dopadlo vlastne téměř bez škody ... :) Hlavně, že se nikomu nic nestalo .. představa, žeby to promáčklo střechu na děcka vzadu .. brrrrr ....

11.7.2008
Tak jsem se radoval, že už je všechno ok a máme další zářez, tentokrát teda já ... Jeli jsme s rodinkou k rodičům, kola na střeše a kousek od baráku jsem projel pod nízkým mostem ... grrrrrrrr ... po tom, co jsem to vydýchal (píšu to o týden později) jsem zjistil, že to dopadlo velice dobře. Originální nosiče na střechu měly plastové patky, které se urazily a celé nosiče i s kolama putovaly dolů za auto. Jel jsem tak 40km/h... Na autě je podřená střecha (trochu), ale lakovat se musí, a povyhýbané držáky pro příčníky (fix points). Kola jsou taky poničená (most byl 2,3m), škoda na kolech je taky solidní. Nejvíc to odneslo nejnovější kolo. Musím koupit nové nosiče na střechu, jeden nosič na kolo a k jednomu nosiči díly. No bude to zas pěkná pálka.

10.7.2008
IXo je hotové. Dnes jsem pro něj byl. Koupil jsem ještě novou saharu (měli ji v servise) a musím koupit pravou mlhovku. Jinak je to udělané parádně. Musím říct, že ten předek lícuje dohromady mnohem líp než před nehodou :) Paráda. Nárazník je zespoda trochu podřený, ale to myslím přežijem :)

8.7.2008
IXo pořád není opravené. Tento týden to snad ale bude ...

29.6.2008
Návrat z dovolené proběhl v klidu :) Legacy jezdilo dobře a s průměrnou spotřebou 7,6l/100km ... Kufr na dovolenou stačil, ale jinak je v autě mnohem méně místa. Na místě spolujezdce se špatně spalo :( Ale jinak fakt pohoda :) Automatická klima má něco do sebe ... :)

19.6.2008
Z Budějovic jsem se vrátil o den dříve, tak jsem zkusil zavolat technikovi, jesli mi na Subaru vymění přední brzdy. A klaplo to, takže na dovolenou pojedu s novýma brzdama. Jsou parádní. Teda spíš .. konečně normální brzdy.
Koukám, že jsem zapoměl napsat, že jsem si pořídil GPS modul a navigaci do mobilu. Šlape jak hodinky :)
Tchán koupil navíc navigaci Mio MOOV 360 ... takže máme s čím jet na dovolenou :)
.. a ještě jedna věc, v Budějovicích jsme rozebrali předek jiné e34 a dovez jsem si hromadu dílů. Snad se oprava vejde do 20tkč ...

16.6.2008
Subaru je opraveno. Rovnou ho testnu na služebce do Českých Budějovic, kde jsem se i domluvil na ND na IX ... stojí tam IX na ND, sestřička toho našejho, jenom v manuálu ... paráda. Snad to klapne a dovezu si celý předek, který pak přeskládám do svého auta. Pokud nebudou všechny díly, asi to budu muset dát do servisu. Sám to bez všeho neposkládám.

11.6.2008
Mám to vůbec psát? Smutek vládne světem, jedno nabourané auto je málo. Tak se přidalo i BMW. Žena to nějak neubrzdila .. no, její vina, dostala pokutu a já budu shánět díly. V galerii u BMW přibude foto ... Subaru je teď v servise, takže jsme nepojízdní. Úplně. ... teda vlastními silami. Tchýně s tchánem nám naštěstí půjčili C3, kde se překvapivě i všichni v nouzi vejdeme :)

20.5.2008
Subaru je po garanční prohlídce po 60tkm. Byla provedena běžná údržba, výměny kapalin, ... Olej je teď místo 10W60 5W30, což se mi sice nezdálo, nicméně, je tento olej prý pro tyhle čtyřvačkové motory doporučen výrobcem. Pak jsem to našel i dokumentaci k autu .. Brzdy byly vyčištěny a chovají se výrazně lépe. Kotouče mají prý určitě minimálně 60%. Pokud to nebude ok, zkusí je stočit ...

19.5.2008
Dveře Subárka půjdou na výměnu, plastík bude nový. Naštestí jsou to fakt jenom dveře, takže po výměně bude auto jako nové .. ale cena opravy už tak příjemná není. Ještě, že je auto havarijně pojištěné ...

17.5.2008
Dneska se povedla "veselá" věc. Při vyjíždění z parkování zlikvidovat dveře Legacy ... Nejsou sice podřené, ale pěkně zamáčknuté a chybí plastík mezi dveřma a podběhem. Více napoví fotky v galerii (až je tam dám) ...

12.5.2008
Konečně se povedlo skloubit BMW nosiče kol se subaru příčníky na střechu. Vzniklo to mutací příčníků z BMW a patek ze Subaru. NAštěstí jsem měl jeden nosič z X5 navíc :) Koupil jsem ho spolu se dvěma nosičema na kola. Levnější by bylo upravit všechny nosiče kol tak, aby pasovaly do Subaru příčníků. BMW nosič bych pak mohl prodat, nicméně by to bylo velmi problematické kvůli toho, že Subaru má mnohem menší T drážku než BMW.

11.5.2008
V úterý jsem si koupil GPS navigaci do auta. Teda jenom GPS modul přes bluetooth připojitelné k čemukoliv :) Je to paráda. Od čtvrtka do soboty jsme byli autem v Praze a odpadlo šílené plánování cesty a stresy nad každou odbočkou :)

30.4.2008
Omylem jsem si smazal průměrnou spotřebu na Subaru od začátku ježdění... Kurňa. Škoda. Bylo to za 8tkm (asi bez 50) a průměr byl 8,6l/100km.

28.4.2008
Subaru zase začalo škubat, mám obavu, že s tím něco bude. Opět to začalo, když bylo v nádrži málo benzínu. Kdoví, jestli to má nějakou souvislost :( Spíš ne. Je to poznat na křižovatkách, v kopcích, při předjíždění. Nedělá to pokaždé, ale zase hodně často. Prostě, kdy se to "nejvíc" hodí ...

17.4.2008
Koupil jsem střešní nosiče na Subaru. Jak jinak - zase hliníkové. Překvapila mě celkem nemile oproti nosičům BMW malinká drážka na úchyty příslušenství. Budu muset všechny nosiče kol upravit, aby do nového střešního nosiče vešly... Nosiče jsou starší a cena je relativně příjemná (polovina nových).

16.4.2008
Našel jsem kupce na koupi mého střešního nosiče na ixo. Díky těmto stránkám :) Paráda. Nečekal jsem, že to někdo i čte :) ... Musím rychle splašit nosiče na Subaru, ať můžeme s rodinkou vyrážet na výlety i s koly.
Přišly mi poštou nové nosiče na kola na střechu. Jsou parádní. Doladím pár detailů a můžem jezdit všichni, už mám 4ks :)

13.4.2008
Neděle po obědě, to je nejlepší doba na přezutí ixa :) Kola byly od minulého týdne nachystané, Aďa je umyl ... takže hurá přezout. Auto zas na letňákách vypadá líp (díky kolům) :)

11.4.2008
Dneska jsem přezul Subárko. Nemám dvě sady kol, takže jsem byl v pneuservise na komplet přehozením. Nechal to nafoukat normálním vzduchem, ať se to dá běžně kontroloval. Největší změnou byly černé čepičky ventilků místo červených :) Jinak cena - 990Kč - mi připadala šílená a to jsem měl nejnižší sazby z ceníku ... ještě, že mám na svoje auta vždy 2 sady kol ...

9.4.2008
Právě jsem vydražil dva nosiče na kolo. Jsou hliníkové - originál BMW a měly by být zánovní. Takže se děsně těším, až přijdou. Dva staší Sherpas'y (podle fotek až na pár změn k modernějšímu designu jsou stejné jako tyto BMW) už mám a více než 4 kola na střechu stejně nedám :) časem budu asi muset koupit nějaký nosič za auto, jelikož je nás 5 :)

4.4.2008
Přibyly 3 fotky ixa. Dal jsem je tam hlavně z důvodu prodeje nosiče na střechu :) Prodám tenhle a koupím nový na Subaru ... 2 jsou zbytečné :)
Jinak jsem se přistihl (cestou na hory), že mi ježdění ixem dělá neskutečnou radost :) Tlemím se u řízení jak deb** ... :) Přiznám se, že bych ho hned vyměnil se ženou za zánovní Subaru ... které je sice hezčí, novější, bezpečnější, ale ... prostě to není úplně ono .. možná mu chybí jenom silnější motor, lepší sedačky, širší gumy .. nevím ... Pohrávám si s myšlenkou, že další auto po ixu bude černý e46 325xi Touring v automatu :) časem ... ale to je jen sen .. ono to stojí dost peněz :)

27.3.2008
Trochu jsem předělal galerie fotek aktuálních aut. Přecejenom už bylo těch velkých fotek na jedné straně dost. Některé náhledy jsou deformované, ale s tím se mi hrát vůbec nechce :) Kdo chce pěknou fotku, musí si kliknout :)

26.3.2008
Co mi v interiéru Subaru chybí, je regulace podsvicení přístrojovky a ovladačů v závislosti na vnějším osvětlení. Pořád to musím regulovat ručně, protože na to buď nevidím nebo mě to oslňuje. Regulace hlasitosti rádia podle vnějšího hluku by taky nevadila :)
Po městě bere Subaru 10l/100km ...

24.3.2008
Na Velikonoce ráno napadlo asi 10cm sněhu. Vyjeli jsme na pomlázku, cesty nauklizené. Na čtyřproudovce ujeté jenom 2 krajní pruhy. Já prostředkem a s úsměvem jsem zkoušel, co Subárko dělá. Jelo jak po kolejích, Bezvadně drželo. Bohužel sníh odpoledne roztál ...

21.3.2008
Dnes jsem objednal (i rovnou vyzvedl) gumy pro Subaru. Nakonec byly vybrany gumy Bridgestone Potenza RE050A v rozměru 205/55 R16 91 W. Sice tady začalo sněžit .. přezuju časem :)

20.3.2008
Auta jezdí, Subaru po servise ještě asi 1000Km blblo, teď jede OK. BMW jezdí. Včera jsem vyčistil interiér Subarua zas vypadá moc pěkně. Udělal jsem pár fotek, časem je dám do galerie :) Na přání jsem vyfotil i motor a kufr.
Od doby, co jsem prodal 318, už kolem aut moc nelítám ... ale na e34 mám slíbené kryty světel a hadici k altíku. Možná i kryt škrtící klapky. .. Uvidíme. A moh bych časem vyměnit i podsvicení ovládacích čudlů teploty :)
A jak tak koukám na fotky, mohl bych někdy Subárko vyfotit, když je umyté :)

27.2.2008
Na sraz Subaru v Jeseníkách nepojedem, není čas ... Ani sníh ...

25.2.2008
S IX jsme o víkendu najeli celkem dost km. Pěkně jsem ho protáhl, protože poslední dobou jezdí jenom po městě. Jezdí se s ním hooooodně dobře ... Naštěstí mu nic nechybí :) (klepklepklep)

23.2.2008
V servise na nic nepřisli, auto jelo normálně. Takže jsem pěkně podepsal fakturu a jel domů. V servise pročistili sání, svíčky, udělali diagnostiku. Náhradním autem se jezdilo dobře :) Technika stejná jako u mě, jenom musím říct, že v designu v Subaru s tím novým modelem hodně pohli doředu :)

21.2.2008
Dneska cestou do Frenštátu auto nějak nejelo. Občas škublo a nechtělo se mu jet z nizkých otáček. Domluvil jsem se v Subaru Opava, že se mi na to podívají - auto je ještě v záruce. Cestou domů to nejelo taky ... Dostal jsme náhradní Legacy 2.5GX rv03 v automatu. Zítra se na to podívají.

5.2.2008
Vrátili jsme se z dovolené na horách (Beskydy). Autíčko se chovalo vzorně (IX). Dole je sice sucho, ale cesta na chatu (horskou) už tak suchá nebyla. Poslední 2km to bylo po sněhu a ledu. Byl jsem celkem rád, že má auto potřebný výkon a nemusím jet naplno. Jel jsem tak 30km/h a bál se, že ujedem někam do lesa. Auto ale šplhalo vzorně a elektronika zasahovat nemusela :) Posledních 50m k chatě bylo nejhorších.
Poslední dobou se naštestí nic nekazí a jezdíme :)

17.1.2008
Včera jsem měl chvíli času, tak jsem Legacy zvenku pěkně umyl ... Předtím byla buď zima nebo nebyl čas. IXo je furt špinavé, jelikož s ním byla žena s dětma pryč ... Jinak auta jezdí, pohoda (klepklepklep)
Přihlásil jsem se na Subaru sraz na březen do Jeseníků :) Vezmu kluky a doufám, že si to na horách užijem :)

14.1.2008
Spotřebu Legacy se mi daří držet posledních 400km na 8l/100km. Jezdím jenom do práce, žádné popojíždění městem navíc. Celková spotřeba je zatím 9.2l/100km.
Koncem měsíce jedem na zimní dovolenou do Beskyd. Doufám, že bude sníh. Musíme jet BMW, protože tam žena s dětma potom zůstává a já půjdu do práce dříve. Výjezd k chatě prý je posledních 50m celkem drsný - musím si vyzkoušet, jak se nasazují řetězy :) Se Subárkem bych tam jel raději :) Na BMW jsou zimní gumy na (asi) poslední sezonu (4-5mm). Na Subaru jsou gumy lepší ...

11.1.2008
Migrace webu na plivnik.cz :) nemusím nechávat na webu reklamy ...
Auta jezdí, jsou díky počasí furt děsně špinavá ... jinak naštestí nic. Se Subaru se jezdí dobře :)

29.12.2007
Zkoušel jsem rozdíly pohonu Subaru a BMW na ledě. Subaru bych řekl citelně chybí uzávěra diferenciálu. Při půlce auta na ledě má s rozjezdem problémy. No .. ono se to rozjede, ale žádná střela a obě kola na ledě citelně prokluzují. Výkon je přenášen na led. BMW si poradí lépe, zamkne zadní diferenciál a nepoznám, že je jedna polovina auta na ledě, rozjede se to stejně jako na suchu. ... Subatru mě trochu zklamalo. U BMW se mi taky líbí, že u prokluzu a zamykání diferenciálu dává vědět kontrolkou na pístrojovce. Na cestě tak člověk pozná, že to klouzalo, něco se řešilo a můžu zpomalit. U Subaru nic takového není. Auto sice jede, ale to, že to klouže můžu poznat jednou až příliš pozdě :(

22.12.2007
Ráno mi volali ze servisu, že auto nebude. Převodovka po nahození na auto a projetí kape :( Po pár hodinách další telefonát, že převodovka je venku, že to možná teče přes jeden volný šroub s gumovým těsněním. Že to ještě zkusí. A před 17hodinou volali, že je to v pořádku :) Takže jsme fičeli pro auto :) Oprava za 35tkč ...
Jinak ještě jedna ne úplně nejlepší zpráva. Už vím, kde se ztrácí chl. kapalina. Teče ven pod těsněním pod hlavou. Ne moc, ale teče. Výměna počítám kolem 5tKč. V servise říkali, že pokud to nemizí moc, že to nemusím řešit. Asi se mnou soucítili po té převodovce :) Někdy nedolívám dlouho vůbec nic, pak doleju litr kapaliny ... Auto se chová ukázkově, teplota je naprosto ok, tak to zatím neřeším.

14.12.2007
Včera jsem se dozvěděl, že oprava převodovky vyjde na asi 42tkč. To je fakt radost. Nakonec to bude bez papírů za 35 .. I tak je to brutální pálka :( V nejhorším případě jsem čekal, že na to padnou peníze z prodeje 318, ale ono to zdaleka nebude stačit :(
Doma je funční alespoň firemní Subaru. iX snad stihnou udělat do Vánoc, ale jisté to není...

10.12.2007
Tááák a 318 je prodaná ... 2 hodiny po prodeji mi volal nový majitel, že mu někde prdla trubka na výfuku :( děs. před snad měsícem se to spravovalo, asi to prdlo jinde. Opravu mu samozřejmě uhradím.
Peníze z prodeje e30 půjdou bohužel rovnou do opravy automatu, který už je doufám venku z auta a poté na cestě do servisu na automaty, kde ho dají dohromady ...
Po 318 mi bude hodně smutno, jezdilo se s ní parádně. Krásně seděla na cestě - zvláště na nízkých letních gumách ... a přestože moc výkonu neměla, na tu její hmotnost to stačilo. Na normální ježdění to bylo akorát ...
U služebáka čekám na značky, které jsou zatím v Praze.

8.12.2007
Začal blbnout automas v iX :( Občas prokluzuje zpátečka. Řadí, ale nejede. Je to v servise, doufam, že tomu chybí jenom trochu oleje ...

3.12.2007
V pátek jsem si přivezl služební auto. Zatím není odhlášené, značky budou jiné. Jezdí se s ním moc příjemně, přestože výkonu na rozdávání to rozhodně nemá ...
Postupně doplním informace o autě :)

23.11.2007
Tak prodávám 318. Dostanu služebáka.

23.11.2007
Jenom pro doplnění - u 318 dělal děsný výfuk kravál, vlezl jsem potom pod auto (asi před měsícem) a zjistil jsem, že se jedním držákem opírá o kastli. Neměl jsme čas .. ale za 3 dny to upadlo :) Výfuk se rozdělil do dvou částí v místě před katalyzátorem. Bylo to cestou z práce domů, takže jsem se stavil v mém oblíbeném LGD Gazi, kde byli vstřícní a druhý den mi to opravili. Výfuk v tom místě protáhli asi o 3cm, aby se nikde neopíral a bylo to, jak má a já když přišel, tak jsem nastartoval a myslel jsem, že je to jiné auto :) Prostě klid a pohoda :) Výfuk teda ještě nějakou dobu určitě vydrží ... Přepážka neupadla - dírka zespodu koncového tlumiče je originál, koukal jsme na to na zvedáku v servise :)

17.10.2007
Zapoměl jsme napsat, že když byla 318 v servise, byl vyměněn opět i pracovní spojkový válec. Tekl. Neměl ani 2 roky :( Snad už to bude všechno. I když .. pořád je prasklé čelní sklo, ve výfuku je upadlá přepážka - ale kravál to nedělá, občas to drnčí - to zatím neřeším. Po zimě bude nutno vyměnit čepy řízení ...
Na ixu jsme prohodil přední / zadní kola. Po výměně předních pneu auto nedrželo dobře stopu v kolejích. Geometrie nepomohla, převážení taky ne. Po výměně kol je to v pohodě. Auto se zas chová, jak má :)

24.9.2007
Dnes jsem byl konečně zaplatit opravu 318. Přístup servisu parádní, musím opět LGD Gazi (v Opavě u kruháče u Globusu) moc doporučit. Nebylo to nejlevnější, ale cena byla, řekl bych, velmi odpovídající.

23.9.2007
V ixu i 318 jsem vyměnil motorový olej. U 318 jsme zkontroloval sprchovaní vačky - jelo ok, vačka vypadá pořád jak nová :) Doufám, že tak i zůstane. U ixa jsme prošel motorový prostor shora a hledal nějaké případné úniky čehokoliv - nic jsem nenašel. Někde ztrácím trochu chladicí kapaliny, ale nemůžu přijít na to, kde.

21.9.2007
Manželce se povedlo najet na obrubník (stane, se no - nedávala pozor - ztlumovala topení) a zničit přední gumu (7cm dírka). Naštěstí to bylo asi 30m od clapa, od kterého beru gumy a našli jsme 2 Pirelli P7 v použitelném stavu (asi 6mm). Ono v tom rozměru (225/55R16 95V) toho moc staršího splašit nejde a tohle byly jedniné 2 použitelné gumy, co jsme našli. Rovnou to i přezul, takže auto je po 2 hodinách zase pojízdné :) Disk je ok, je jenom jemně škrábnutý.

19.9.2007
Konečně je 318 ok, trvalo to děsně dlouho a byly to v podstatě hlouposti v elektrice, na které přišli servisáci náhodou. Takže auto jezdí, motor se chová líp než kdykoliv předtím (od koupě). Nikdy to netrhne, nezaškube. Dřív to nemělo plynulý tah po studeném startu.

konec srpna
318začala škubat, dusit se, blbnout, prostě radost ... Jel jsem na týden do Prahy, takže jsem ani neměl čas se v tom vrtat. V servise to vypadalo, že se jedná o nízký tlak paliva ... a celé jsem to postupně řešil tady ....

8.8.2007
Byl jsme nechat na 318 převážit přední kola s novýma gumama. Kopalo to mezi 70 a 90km/h ... bylo to podle vyvazovačky pěkně rozhozené ... snad si to už sedlo a bude to ok :)

7.8.2007
konečně jsem zajel s 318 do servisu kvůli drnčení na výfuku ... byl to kryt na katalyzátoru. servisák ho sundal a je to ok :) zase je v autě klid :)

2.8.2007
318 ma nové 2 gumy, zjistil jsem, že zadní jsou značně ojeté :( Opět jsou to mé nejoblíbenější Pirelli P5000 Drago :) Jsou vepředu. Dozadu šly zadní výrazně jetější. Do konce sezony vydrží, na jaře koupím nové.

25.7.2007
Pár nových fotek ...
V Opavě máme nové IXo. Je fajn, že se majitel ozval a ještě, než ho stihl přepsat, jsme se už stihli sejít :) Je to moooc pěkné auto mnohem novější než mám já (konec 95 roku) s parádní výbavou. Interiér je úžasný a až si majitel pohraje se zbytkem - doladí hromadu chybějících drobností, bude to moc pěkné autíčko.

20.7.2007
konečně jsme se dostal k tomu, vyzkoušet na autě nosiče (Koupena na BMW klubu - je to originál BMW na e34). Minulý týden jsem koupil dva nosiče na kolo (stejný dodavatel). Pasují pěkně do profilů příčníků. Jsou to Sherpas Combi. Prý se to dávalo jako originál příslušenství. První cestu (asi 15km po uzkých děravých cestách) jsme úspěšně přežili :) Cestovní rychlost 80-100km/h. Víc jsem nezkoušel. Fajn je, že šíbr jde normálně otevřít .. a můžu poslouchat hukot od kol na sřeše :)

9.7.2007
Taak a jsme po dovolených. Jeli jsme ixem do Itálie (Caorle) ... celkem asi 2100km. Cestou tamjsme jeli více v klídečku (dálnice kolem 120km/h) a spotřeba za cestu byla 8,5l/100km. Pak jsme najezdili po okreskach asi 300km a cestou zpět jsme jeli možna malinko rychleji a celková průměrná spotřeba se vyšplhala na 8,9l/100km. Auto vše zvladlo v pohodě. Další dovolená u nás už byla kousek ...

19.6.2007
Vyčistil jsem před dovolenou klimatizaci (ten přístup k pylovému filtru je fakt úžasný), parabolu druhého světla (taky bych potřeboval lámací nebo vícekloubové ruce), a zkontroloval, jestli jede větrák na klimě. Všechno se zdá být v pořádku :)

12.6.2007
Opravil jsem držák pravého světla na ix. Byl od dovozu z DE polámaný a světlo nešlo seřídit (2 ze 3 bodů, kde světlo drží byly ulomené). Držák je sice polámaný pořád, protože jsme zjistil, že mám náhradní levý a ne pravý, ale světlo jsem upevnil, celé jsem to nejak sešsouboval a nějak to drží :)
A auto prošlo dnes STK, emise jsou úplně úžasné a STK v pohodě - kromě prolínajícího seřizování regulace výšky zadní nápravy ... :)
Takže auto je snad na dovolenou připraveno ..

6.6.2007
Ve fotogalerii přibyly konečně fotky opravených letních kol na 318 :) Další budou, až umyju auto a vyjedu s ním někam do pěknějšího prostředí :)

4.6.2007
ixo má konečně funkční rááádio :) BMW Business RDS (kazetové) a hraje (zatím otestováno jenom to rádio).
Na 318 jsem dodělal krytky na kola. Jsou v nich místo ošuntělých znaků Aluline krásně BMW znaky :)
To jsem si říkal, že jak budu mít digitální foťák, jak budu fotit .. nic nestíhám, fotit, natož to dávat na web ...

29.5.2007
ixo dostalo hasičák :) 2kg Bavaria. Presne sedl do uchytu pod sedačkou řidiče. A konečně jsme doplnil všechny náhradní žárovky (5, 10, 21W, H1) všechno po 3 kusy .. do krabičky to vejde a nebaví mě pak řešit, že mi zrovna jedna nějaká chybí :)

25.5.2007
Koukám, že už jsme si dlouho nic nepoznamenal :) Nějak nemám čas ...
ixo chytlo svůj první defekt, byl to pořádny šroub (do dřeva) ... Tak jsme aspon zjistil, že rezerva je ok :)
O něco méně zábavné je to, že mám prasklé čelní sklo na 318. Někde jsem asi chyt šutr a pomalu se prasklinka rozlízá, musím pořešit výměnu.
A ještě na 318 dosloužil už rok a půl se hlásicí hlavní spojkový válec. Výměna proběhla ke vší spokojenosti opět v LGD Gazi v Opavě. Spojka spojkuje jak ma a vesele si zase jezdím ...
Uvažuju nad xenonama (HID) do ixa ...

2.5.2007
e30 je po servisu ok :) vyměněna vačka, vahadla a hydra ,sprcha, podložky ventilů, olej, gufero na vaččce, gufera na ventilech ... materiál až na drobnosti (gufera, olej) svůj .. (popsáno o pár řádek níže)
Snad mám teď s autama klid ...

27.4.2007
ix je ze servisu doma ... :) Jede dvojitý šíbr, přední náprava je po komplet generálce (všechny čepy, ramena - všechno originální BMW díly), je přetěsněné řízení, servo pumpa (opět originální přetěsňovací BMW sady) ... a díky přetěšnění serva to vypadá, že po pořádném odvzdušnění systému uzávěr diferáku všechno funguje :) Ještě je na autě nový katalyzátor (vlastní zdroj .. originál BMW - jetý asi 10tkm) celkem jsem tam nechal ... hodně .. několik desítek tsíc kč .

18.4.2007
ix už je nějakou dobu v servise, postupně se opravuje. Hotova byla přední náprava -kompletní výměna všech ramena a čepů. Zjistilo se, že teče servo pumpa a prosakuje řízení. To mi řekli až po tom, co byla náprava hotová. Takže se objednala sada na repasi řízení a všecno půjde znova dolů :( Je komplet rozebraný šíbr. Zatím se zjistilo jenom to, že je KO pohonné kolečko u motorku, a jelikož se nedá koupir zvášť, sehnal jsem jiné z jiného šíbru, ale nesedí vnitřní uložení. Naštěstí je to tak, že to půjde předělat... Tak se čeká, až to bude. Jsem zvědav, kdy se to všechno povede dát dohromady. Snad brzo. Doufám, že přetěsnění serva dá dohromady uzávěry diferáků. Že je to tím, že uvávěry nemají pořádný tlak ... snad ... Až bude hotvé ix, půjde do servisu na výměnu vačky a všeho okolo e30, díly mám .. jenom se ještě koupí gumky na vodítka ventilů a olej .. a snad budou obě auta úplně ok.

10.4.2007
Došly mi e30 díly z DE ... vačka, hydra, vahadla, podložky pod ventily .. cena poloviční oproti cenám v ČR.

26.3.2007
Opravené kola jsou ok, jsou po laku. A už i na autě (318) (fotky budou koncem týdne, pokud vydrží auto čisté :) ...
ix má nové letní gumy (Continental Eco Contact EP) ..teda úplně nové nejsou, ale jsou ok (všechny mají kolem 6mm).
ix bylo na kontrole v servise ... prolíná benzínová hadice, zítra jdu na výměnu. Jinak čeká auto ještě docela solidní servis (přední náprava, oprava řízení (axiální vůle), oprava šíbru, kontrola systému uzávěr diferenciálů ..a mnoho dalšího .. co to konkrétně bude, se uvidí podle cen ...
A ještě jsem zapoměl napsat, že na ix umřela baterka :) auto nestarovalo, na displeji hláška TRANS PROGRAM a na webu jsem našel, že to bude snad baterka, což se potvrdilo (umřel jeden článek - při nabíjení neplynoval) .. Auto dostalo novou baterku Varta Blue Dynamic 62Ah (patří tam 65Ah, původní byla 50Ah).

6.3.2007
Dal jsem opravit letní kola na 318. Dvě jsou koplé, tak jsou na srovnání. Jelikož jsou děsně zkorodované, půjdou opískovat a lakovat .. Musím s tím pohnout, než začnou lidi hromadně přezouvat na letní, ať pak nestojím ve frontě, přestože kol mám dost :) Dneska si snad vyzvednu srovnané kola a uvidíme. Jinak auta jezdí, všechno naštěstí funguje :)

9.1.2007
Byl jsem dnes s 318 na STK .. Auto prošlo bez jediné závady. Technik sám říkal, že pro přijetí techničáku s rv.88 čekal něco v dost hrozném stavu. Tohle ho velmi mile překvapilo :) Myslím, že to začalo už na kontrole přední nápravy, která proběhla nezvykle rychle :) Spodek ok, výfuk držel a je jenom mírně orezlý (1,5roku starý bosal) ... Brzdy naprosto ok ... Jenom seřizoval světla ...

27.12.2006
Nic se neděje, žádný sníh, žádné kalamity, auta jezdí .. Já jsem po zápalu plic .. všechny děti byly taky marod, takže na auta není čas (vyměnil jsem pojistku pravého dálkového světla a udělal pořádek v kufru :) )
Pod stromeček jsem dostal nabíječku, teploměr do auta, třetí brzdové svělo, .. takže to musím všechno testnout, popř. namontovat do auta :)

15.11.2006
A pozapomněl jsem na to, že mám na 318 nové zimní kola (gumy původní)
iXu jsem pořídil nové zadní sedačky (jenom opěrky) ... Mají opěrky hlavy. Taky už mám roletu do kufru a "nový" mikrospínač na otevírání kufru ... jenom najít čas o přehodit :)

7.11.2006
Komu by se zdálo, že se dlouho nic nedělo .. tak 2 dny po výměně paliváku se mi nezavřel šíbr na ix - zůstal pootevřený - přední část. Levá strana se nehýbe. Pravá má tendenci se hýbat. Naštěstí parkuju pod střechou. 2 dny jsem to nechal tak a další večer jsem se na to vrhnul ... Po asi hodině se mi povedlo shodit spodní tapecír. A pak jsem se to snažil aspoň trochu namazat. Pak se to zavřelo ... ufff .. ale nejde otevírat a tím pádem tam nedostanu spodní tapecír - k tomu potřebuju otevřít zadní část šíbru. No hlavně, že je zavřeno, uvidíme, co dále.
318 začala děsně škubat, už to bylo neúnosné. Vyměnil jsem svíčky .. prd .. tak jsem zkusil byčistit jednu (je 4) náhradních vah vzduchu a ... hurááá .. na beno jede .. Je to tím, že váha na autě byla špinavá a lepila se v nulové poloze. Nojo .. no .. na LPG furt prd, škube ... na benzín jelo úplně v pohodě bez všech nectností, které to mívalo. Na LPG prd. Včera sjem byl v servise. Je to normální stav. Po 20tkm je potřeba vyčistit vstřiky. Po rozebrání a vyčištění vstřiků je to ok. Ješt bylo potřeba ochudit směs. Ne úplně se to povedlo a tak se musím objednat na výmenu vstřiků za menší (ochuzovalo se to už při první revizi ... ) ...
Aspoň jsem pochopil , podle čeho se to určuje - dělá se to tak, aby byla stejná délka vstřiku na benzín i na LPG. Tím se nemate ŘJ auta ... Když se to rozhodí, tak jede benzínvá jednotka trochu mimo, jede to úplně ok, ale po přepnutí mezi palivy chvíli trvá, než se to dá dohromady - podle lambdy se to za chvíli vzpamatuje ... (upraví se délka vstřiku dle bohatosti)

24.10.2006
V ix byl konečně vyměněn palivový filtr :)

23.10.2006
Rozebral jsem konečně páté dveře na ix kvůli polámaným drátům v ohybu. Podezření se potvrdilo. Byla polámaná většina drátů. Nějak provizorně jsem to opravil. Konečně všechno funguje: otevírání okna v pátých dveřích, centrál jde ovládat i ze zámku pátých dveří a vypadá to, že funguje i origo alarm :) To ještě musím ověřit ...
Byla to docela drbačka .. zabralo to celé asi 6-7hodin ...

18.10.2006
Včera večer jsem ještě 2x proplachnul chl. soustavu na 318 (napustit, 30min nechat jet a vypustit) a nalil jsem nemrznoucí směs. Tím je snad přechod z červené kapaliny na originalní (+vyčištění soustavy) ukončen ...
Kapalinu mam originál BMW, protože je co?? nejlevnejší :)
Už i vím, kde je na 5ce palivový filtr ... a jak se má dát dohromady pojistka na řadicí páce ... tak jenom najít čas :)

16.10.2006
Včera jsem na ix konečně vyměnil řemen klimatizace a těsnění pod víkem ventilů. Všechno šlo parádně a bez problémů, akorát těch šroubků na víku ... to trvalo :)
Pořád nemůžu najít, kde je palivový filtr ... a dát dohromady pojistku na řadicí páce.

13.10.2006
Zapoměl jsem napsat, že jsme u výměny čepů i vyměnili olej v převodovce. Na druhou sranu jsme pak zjistili, že hučení čehosi to vůůůůbec nepomohlo :( Michal koukal, že to hučí docela hodně. Zatáčky na to nemají vliv, otáčky taky ne .. Nejvíc je to slyšet kolem 40-60Km/h. Pak už to víceméně přehluší motor. Padlo podezření na zadní ložisko (ale vliv zatáček nebyl žádný). V servise zvedli zadek auta (špalek na jedné straně, zvedák na druhé) a jel jsem (s koly nahoře) ... Nic, ticho .. i po chcipnuti kola dobíhaly potichu ...
No nic .. jel jsem domů. Další den jsem přezouval ... a bylo to ... auto jede potichu. Za všechno mohly zadní (zevnitř sjeté na minimum) Good Year HydraGrip. Tyhle gumy už si určitě nikdy nekoupím. Stejně opotřebené Pirelli P5000 se chovají normálně. Nehledě na to, že na cestě líp drží.
Už se z 318 zase stává auto ... :) Už jenom to zběsilé škubání po startu ... jinak už jsem s technickým stavem spokojený ;)

10.10.2006
Mám fotku jednoho spodního držáku chladiče. A toho, jak to teď v motoru vypadá.
Včera proběhla generálka přední nápravy. Byl jsem v servise v Karviné. Měnily se všechny čepy a silentbloky na přední nápravě (a stabilizátoru). (nové díly) (nové díly) (nové díly) (nové díly) (nové díly) (nové díly) (servo na výměnu) (stabilizátor + rameno) (vylisování čepů :) (holá ramena) (kompletní stabilizátor) (hurááá .. už to pojede:)

9.10.2006
Včera odpoledne jsem se rozhod, že dám uložení chladiče dohromady. Ukázal jse to být mnohem časověji náročnější postup, než jsem čekal. Povedlo se mi tam napasovat i nasávací plast, který v autě původně vůbec nebyl. Pak se ukázalo, že to byla dobrá volba, plast seděl a dal chladiči polohu pro usazení. Našel jsem i vrchní držák chladiče .. a kupodivu to všechno sedělo dohoromady. Než jsem to sladil, zabil jsem tím asi 90minut .. a pak už jsem poprosil tchána, jestli vymyslí něco na uchycení chladiče zespoda. Nakonec jsme se rozhodli, že uděláme drzáky z plocháčů a chytíme je do nosníků (nějaké díry už tam byly :) (on to spíš vymyslel tchán).. Pak jsem jej s rodinou opustil, abychom stihli drakiádu (mimo jiné jsme vyhráli diplom o nejrychlejší vzlet :))
Kolem 19hod. jsem volal tchánovi, že jsem připraven a že pro mě může přijet. Cestou jsem zjistil, že si s tím pěkně hrál. Udělal silonové držáky na silenbloky, kterými se chladič zespoda chytal a celé je to stavitelné - abychom mohli hýbat s výškou chladiče. Montáž byla pro jednoho peklem - dodělávali jsme to oba :) Za asi 90min to bylo namontováno, doladěno a ve výsledku to všechno konečně drží tak, jak má. Akorát je všude kolem chladiče málo místa, nová sahara je mnohem větší než ta původní a chladič je mnohem výše ... Ale tak to má být ... Takže doufám, že to bude všechno už nadosmrti sloužit :)

2.10.2006
Ještě dneska večer jsem měnil chladič ... začal jsem asi 21:30 montáží upadnuté zadní zástěrky a skončil nevimvkolik výměnou chladiče. Bohužel původní úchyty na M40 chladič nepasujou (is jsem nesplašil), takže chladič visí shora na drátech. sahara tam zatím vůbec nejde.

2.10.2006
Koukám, že jsme tu už dlouho nic nedopsal .. auta jezdí, skoro nic se neděje. Zjistil jsem, že mi teče chladič na 318 - ve spoji mezi plastem a hliníkem. To jsem zjistil až po tom, co jsem ho zkoušel komplet přetěsnit novýma O-kroužkama ... Použiju je do dalšího chladiče. Dneska snad dojde - bude o něco menší - je to originál k motoru M40. Bude k němu i sahara, tak doufám, že to nějak přehodím a bude to ok. Konečně jsem taky vyměnil jeden uhnilý držák výfuku. To bylo snad za 10minut. Čekal jsem, že tak jednoduše to nepůjde, takže překvapení :)
Na ix jsem vyměnil levé zadní čidlo ABS, ale nepomohlo to (systém 4x4 hlásí po chvíli jízdy chybu v (kontrolka)).Měnil jsem to čidlo, které hlásilo chybu na diagnostice. To bylo tak všechno, co jsem s tím byl schopen udělat. Štve mě, že to onu chybu hlásí čím dál dříve po začátku jízdy. Zima se blíží a ono to nejede :( Budu zjišťovat dále. Možná zkusím ještě jednou diagnostiku.
Dnes jsem měl být v servise na generálku přední nápravy a výměnu serva na 318, bohužel jsem musel na služebku, take do servisu jdu až příští pondělí. Štve mě to, jelikož už to dnes mohlo být hotové ...

28.8.2006
Zrovna jsem na 318 vyměnil svíčky a přeměřil zapalovací kabely ... svíčky jsem vzal ze zásoby ..nějaké 4bodové brisky. Koupil jsem je kdysi a pak dal Bosche ... jsou jeté tak 100km .. tak snad ok
Včera odpoledne jsem koukal na vstřiky, říkal jsem si, že je zkontroluju a přetěsním, jestli mi právě kvůli nim dělá to nesmyslné škubání po startu ... Rozebrání ok, kontrola už horší :) Když už mi podruhé vstřikovací ventil vyskočil z lišty a měl jsem obličej plný benzínu, vyprd jsem se na to ... dole byly gumičky KO, tak jsem je komplet vyměnil (i s horníma .. co s tím, když už je mám, žejo :) a celé jsem to složil. Po startu se to zdálo ok, než jsem se mrknul na motor, po kterém vesele tekl benzín. Po několika testech jsem zjistil, že teče vrchem kolem jednoho vstřikovacího ventilu. Takže znova rozebrat, abych zjistil, že se jeden Okroužek skřípnul .. Znova složit a bylo to ok (už za tmy...)
Zajímavé zjištění je to, že po každém rozebrání a složení to tak 3 starty neškube, chova se to vzorově a pak to zas začne blbnout .. asi nakoupim spony a všechno to zkusím znovu přepáskovat .. napadá mě, že se něco nasadí a po několika startech se to uvolní, nebo tam někde něco nesedí a přisává tam vzduch ...

25.8.2006
Někdy minulý týden jsem vyměnil na 318 prasklou manžetu u diferenciálu... V Elitu mi furt objednávali něco jiného, tak jsem ji koupil v Rall v Opavě - měli úúplně jiný přístup... Výměna se protáhla přes 2hodiny .. než jsem pochopil, co s tím :) ...
V úterý jsem se pokusil přetěsnit motor (318) v místě pod olejovým filtrem, po rozebrání bylo jasné, proč to teče .. O kroužek měl svá nejlepší léta za sebou a rozpadl se (po sundání) .. po výměně to teče zas .. asi přes papírové těsnění (bylo nové, ale .. asi jsem něco udělal špatně. .. musím se na to ještě jednou podívat .. (a že mi to poprvé trvalo 3hodiny :( .. musel dolů filtr, váha, alternátor, jeho držák .. a pak už vlastní problémový díl :)

15.8.2006
Dneska jsme po dlouhe dobe lehl pod auto (318)(teda sesel do jamy v sousedovic garazi:) ... Vedly me k tomu problemy s nadmernym hlukem, coz se po chvili potvrdilo. Je praskla manzeta u diferencialu. Oleje v diferencialu bylo dost, do prevodovky jsem skoro pul litru dolil (asi bych se tam mel jednou za cas podivat) ... tece rizeni -coz jsem vedel. To, ze tece motorovy olej vim, od vymeny remene uz i vim kde, jenom se dostat k tomu to rozebrat. Bude potreba i vymenit chladic, protoze stavajici je nejaky pochybny. Tece ze spoju plastu s chladicem ... Takze zadne potesujici info ... ted me ceka par veceru, nez to dam dohromady.

5.8.2006
Zacatek sprna jsme byli na dovolene u Brnenske prehrady. Po schuzce z Jawakem z BMW klubu mam nove zadni klicky oken, cidlo ABS na zadni kolo a spodni listy na predni blatniky ... Cidlo doufam vyresi problem s chybama na systemu pohonu vsech kol.
Auto (ix) se osvedcilo, zvlaste pri otaceni se pri parkovani na sikme louce po 2dennim desti :)

26.7.2006
Sepsal jsem neco o pohonu ix (prebral ze vsech moznych zdroju :) Budu se to snazit doplnovat, at je to na jednom miste, protoze tohle info se shani spatne. Nikdo o tom nic nevi, nebo nechteji rici (specialne BMW :(.

12.7.2006
Auta jezdí, nic se neděje. Jsme rád, že je v ix funkční klima :) V 318 používám šíbr ..
Naučil jsem se auta mýt ručně. Je to za chvilku hotové a člověk ušetří dost peněz a auta vypadají pěkně... Nemám sice vysokotlaký čístič nebo leštičku, ale ona voda v kýblu, houba a normální šampon stačí :) Myju to pod přístřeškem, kde nesvítí slunce, takže se to myje dobře ...

12.6.2006
Na auta ted nebyl mesic cas .. jenom se jezdi, delal jsem chodnik kolem domku, prehazoval hlinu apod:)
Dnes jsem byl v servise vymenit rozvodak na 318. Zaroven jsme zkusili vymenit 2 hydra, protoze to desne svakalo. Ted je to vyrazne lepsi - trefili jsme ty cvakajici. Takze zatim ok :) Stav tacho - 213500km.

15.5.2006
Taaakze ... nakonec to nebylo takove hrozne ... Aspon ne tak, jak to vypadalo. Ona se rozpadla vodni pumpa. A to tak, ze uplne. Vrtule se odlomila od stredu. Nastesti na to koukli drive, nez zacali sundavat tu hlavu. Rovnou jsem nechal vymenit oleje v diferencialech a rozvodovce. Rikal jsem si, ze nez se s tim pytlikovat pod autem cely den ... Rikali, ze je to za hodinu hotove (taky bych potreboval takovy zvedak) ... A taky jsem to mel na diagnostice, kde jsem zjistil, ze je asi vadne ABS cidlo na levem zadnim kole. V ABS chyba neni, ale system pohonu vsech kol obcas zakrici chybu. Taky uz vim, ze u alarmu je chyba u naklonoveho cidla a u zadniho vika. Cislo overim a u vika budou nkde pocvakane kable ve dverich. A jeste jsem zapomel. Vymenili mi chl. kapalinu v aute. Misto cervene dali zelenou - tu, co tam patri .. delali nekolikrat proplach, tak to snad bude ok. Celkem jsem za tohle vsechno platitl 5500Kc .. Z toho stala 1500Kc pumpa, 750kc chl. kapalina. 500Kc diagnostika (mel jsem tam i e30) a zbytem byla prace ... a JEZDIIIIM :)

10.5.2006
Vubec se mi nechce nic psat ... V patek jsme se vydali na cestu do Prahy a auto po 40km dojelo ... Pred Sternberkem se to prehralo (jeste , ze to check control hlasil) .. Tak jsem zastavil a koukal, co tomu je, bylo to zavzdusnene .. a bohuzel byly i dost tvrde hadice. Takze padlo podezreni na hlavu nebo tesneni pod hlavou. Nasledoval odtah (tchan je nastesti chapajici a pomuze vzdy, kdyz je to potreba) a cesta do Prahy pujcenym autem. Vcera jsme auto odtahli jeste do servisu. Mam to v Opave u Globusu u kruhace (LGD Gazi), tak jsme zvedav, jak to dopadne. Pokud to bude tesneni ahlava bude rovna, je to asi na 5tkc, pokud bude hlava kria, musi se odstrojit a prebrousit. Tudiz se cena vyhoupne na 9tkc ... Dnes to budou rozebirat, tak uvidim a drzim si palce ...

18.4.2006
Nové fotky iX ... po jarní očistě ...

14.4.2006
Vcera vecer jsem dal dohromady rozbity tapecir zadnich dveri na ix :) ... podle rady iva z e30 fora ... kozenka se nejak vypla a nesla zpet. Bylo ji potreba rozriznout (ve spravne miste), prilepit zpet a pres diru prelepit puvodni cast semise (nebocotoje) .. vypada to zas normalne :)
Konecne mam fotku volantu:)
A proc jsem to auto vlastne koupil? Odpoved je jednoducha :)
Slusnejsi fotka parkovani ...

10.4.2006
V sobotu bylo pekne, tak jsem se vrtal v aute (ix) :) Vymenil jsem svicky (259tkm). Puvodni byly pekne jete :( V nekterych dirach na svicky bylo nalito pekne oleje - nechapu :( Snad to bylo z nejake vymeny. Puvodni svicky byly NGK 2bodove - ja daval Bosch Super 4 FR78X. Menil jsem cidlo zadnich desticek - u puvodniho se drat prebrousil o kolo ... Nove koupene v BMW taky drelo, musel jsem ho prichytit plastovou uchytkou. Vymenil jsme remen k altiku ... ten k eklime jsem mel bohuzel kratky .. mel jsem 890, patri tam 906mm. Odehnul jsem plech, co drel o kotouc, takze uz je v zatackach ticho :) Zkousel jsem sibr... Zadni jede ok, predni po pulotackach preskakuje, Neco je nekde spatne - kdovi, co s tim kdo kdy delal :( V nedeli jsem jeste rozebral a vycstil predni brzdy :) U razeni jsem chtel spravit pojistku, ale chybi tam jeste neco - a nevim co .. musim zjistit ..

1.4.2006
Prezul jsem auta na letni gumy .. 318 ma nove zadni GY Hydragrip, predni lonske P5000Drago, ix ma nastesti uz cela kola ... +pneu Continental. Vzorek jeste ok (asi 4-5mm) ..
Spravil jsem mlhovku vyskocenou z drzaku a rozeboral jsem vrsek razeni - vycistil jsem drahu volice rychlosti. Koukal jsem, proc nejede pojistka pri razeni - chybi tam nejaka tycka, uz ji mam objednanou v BMW.

24.3.2006
S tema uzaverama to zas takove slavne neni .. jelikoz se obcas pri jizde kontrola rozsviti - je tam nekde nejaka zrada. Po novem startu je to ok .. ale nekde je neco spatne, potrebuju nekde splasit popis a schema, jak to cele funguje a co kontroluje ...

7.3.2006
Vcera vecer jsem asi nasel zavadu, proc nejely uzavery diferencialu :) Byla to chybejici zarovicka (s patici) v pristrojovce. (Radu poskytli lide na bmwklubu:) Po osazeni na me system uzaver po startu auta zasviti a na zledovatele ceste pri prudsim zaberu blika:) Taky kdyz postavim auto jednou stranou na led a druhou na suchy asfalt, tak to blika a odpich to ma jak na suchu. Tudiz by to melo fungovat spravne a zavirat zadni diferencial popr. rozvodovku :)

2.3.2006
Fotky po bouracce

28.2.2006
Rano jsem vylitnul z cesty (pretocil jsem zatacku - klouzalo to) do snehu (zmrzleho) ... nastesti nic vazneho. uffff ... polamane plasty vepredu, spodek jsem jeste nevidel ... akorat jsem 30minut cekal nez bude nekdo ochotny zastavit (byla tma) a vytahne me ...

25.2.2006
Na 318 jsem nekdy minuly tyden menil termostat .. stary jsem poslal na reklamaci .. ohuzel jsme kvuli tomu musel koupit dalsi :(

9.2.2006
Uplne jsme zapomel na to, ze iX ma od vanoc novy volant .. z M5 :)
Nejakou fotku dodam, az budu mit doma fotak ...
Z 318 nekde trochu utika chl. kapalina ... zkoumat to budu az v lete :) Dela to asi litr na tisic km .. to do jara preziju.

zima ... (31.1.2006)
Nejdriv jsem menil termostat na iX .. motor se neohral na 90st. Pritom jsme nekoupil druhe potrebne tesneni, to jsme museli vyrezavat z gumy, abych mohl vubec odjet ... Teseneni bylo pozdeji koupeno a vymeneno. Vymenil jsme i vicko na expanzce - bylo tam na 1,4baru, dal jsem na 2,0baru jak ma byt.
318 dostala novou vzperu kapoty. Starsi puvodne koupena odesla do vecnych lovist, nebavi me furt resit ty stare dily ...
Dovolená s iX na horách ... PARADA ... jezdilo se s tim uzasne. Akorat jsem teda jednou zapadl :( Jednim zadnim kolem jsem vjel do mekkeho snehu a zadek auta sedl na bricho. Protacelo se pouze nezatizene kolo. Vykopavani ledu moc neslo. Nakonec me potahnul Passat. Stacilo trochu, chytlo se to a bylo to ok .. nastesti :) Pak me napadlo, ze jsem to moh zvednout a narvat neco pod to propadnute kolo, pak by se to asi chytlo samo a nemusel jsem tam pres hodinu kopat :( ....
Navrat z hor. V pondeli -23stC. Rano jsem po tydnu stani 318 nenastartoval. Spojka dospojkovala a motor to s prevodovkou neutahlo. Baterku jsem nabil, auto chytlo, ale spojka KO. Odtah do servisu, vymena pracovniho valce spojky, pretesneni hlavniho (spis pro jistotu) ..1700Kc .. ale je to ok.
Dalsi den - auto skube :) doskakal jsem domu a za par dni vecer s baterkou jsem rozebral nejdriv rozdelovac, vycistil - jakz takz ok a pak jsem prisel na to, ze kable ke svickam jsou nejake divne :) teda jeden byl rozebrany, koncovka byla skoro venku. Dalsim merenim jsem prisel na to, ze dalsi kabel taky moc nepali. Po oprave vsechno ok. Nemel jsem cim vycistit svicky, to msim udelat co nejdriv ...
Jinak teda jsem spokojeny a navic - pristresek se osvedcuje, zadna namaraza na autech se nekona ..

6.12.2005
Neni to sice primo o opravach aut ... nicmene .. auticka uz parkuji pod strechou :) Mame hotovy prostresek na auta ... Konecne nebudu kazde rano ometat sniha skrabat hromady ledu ... Sice prestalo snezit a mrznout .. no .. aspon na ne neprsi :)
Fotkaaaaaa ...

listopad 2005
Jelikoz uz je snih, moc se toho delat neda .. Pokousel jsem se oravit nefunkcni svetla na prave strane zadniho vika kufru (osvetleni SPZ, mlhovka, zpatecka)m ale po tom, co jsem rozebral zadni dvere jsem zjistil, ze v nich to nebude - asi budou polamane draty v ohybu otevirani dveri. Nechavam to na jaro, je zima :(

31.10.2005
Svatek 28.10 jsem oslavil praci u auta :) Rozebral jsem predni brzdy na 318 .. piskaly ... shodil jsem desky, kotouce, vsechno poradne vycistil a slozil zpet... piska to porad, trochu min :( pripada mi, ze se malinko min trepe pri brzdeni volant (kotouce i desky jsou relativne zanovni) - jeste to muzou delat zadni silentbloky predni napravy ....
Jinak jsem promazal vsechny dvere a zkusil opravit osviceni interieru. Dal jsem dohromady jenom stranu u ridice. Druha nesviti - nevim proc :) A kdyz jeste vymenim spinac u dveri ridice, bude to uuuplne ok :)

18.10.2005
    iX ma nove kola, koupil jsem kola (original BMW, ale ne na iX) jsou moc pekne, fotky dodam, az budu mit k dospozici fotak :)
    iX ma nove (stare) zimaky ... Dunlop Wintersport M2 .. 2x6mm a 2x7mm .. jsou obute na puvodnich iX discich. Letni jsou na novych, vice otevrenych.
     O minulem vikendu se snazil menit kotouce na iX. Prvni zjisteni bylo, ze je tam imbus c.7, ktery jsem nemel, pak jsem jeden splasil, ten jsem tam zalomil, takze pul soboty padlo na vytahovani zalomeneho imbusu :(
    Az se to povedlo (mezitim jsem sehnal poradky klic na 1/2'' golu), tak se to celkem v pohode vsechno demontovalo a vymenilo - teda vepredu. Na zadek nezbyl cas. Zadek jsem zkusil v nedeli odpoledne. Nemel jsem pro zmenu zase orisek c15. Nastesti ho mel soused ... Shodil jsem jednu stranu a sjel jsem vnitrni sestihran sroubu, ktery drzi kotouc .. grrrr ... Tak jsem to slozil zpet a sel udelat druhou stranu, to slo ok. Vymenil jsem i vnitrnosti rucni rzdy - pakny, pruzinky, blbustky - vsechno. Vcera jsem vymenil i druhou stranu a brzdy jsou konecne komplet nove :)
    V nedeli jsem se na iX pokousel dat dohrodady nedolehajici bocni okno ridice. Vymenil jsem nejake dily, co se pry casto lamou a bude to urcite jima, ale nebylo a bylo to jeste horsi. Objevil jsem jedno serizovaci misto , ale byl jsem mimo rozsah ovalnych der :( Nakonec jsem to vyresil bastlirsky novou dirou ve dverich :( casem zjistim, co je spatne a spravim to ... :)

26.9.2005
O vikendu se konal sraz BMW klubu ve Vitkove - Podradi .. paradni akce. Dojeli jsme v patek prvni (mame to 30km :) a zustali jsme do nedele ... Byl jsme tam s detma a byl to paradni vikend :) Poznal jsem par fajn lidi a koukal na super auta ... Pocasi vyslo na 1, ubytovani super (meli jsme teplomet:), jidlo fajn, krasne prostredi .. proste super ... :))

22.9.2005
318 - Spotřeba na LPG je 10l/100km ... což je paráda :) Jezdil jsem svižněji, na bentín by to bylo kolem 9l/100km ... Prvních 1000km mám od přestavby za sebou ... problémy žádné ...

21.9.2005
Tento víkend je ve Vítkově v kempu v Podhradí sraz BMW klubu. Pojedu s klukama (doufám, že vyjde počasí). Děsně se těším ... e30 ma nějaké takové vleklé problémy s max. otáčkama .. nechce jich dosáhnout .. a pominuly problémy, že to nejede a škube apod, takže řeším další věci .. jsem zvědav, jestli se někdy dohrabu do konce :( Na iX budu ještě před zimou měnit všechny kotouče a desky, jelikož kotouče stojí za prd - jsou oboje sjete pod minimem .. :(

14.9.2005
Pro ty, kterým jsem neposlal přímo odkaz jsou v sekci Fotogalerie k dispozici fotografie přestavby e30 na LPG a iX po opravě bouraného boku (konečně jsem sehnal lišty a půjčil foťák ... :)

12.9.2005
e30 - prestavba auta na plyn je udelana podle meho mineni moooc pekne. nikde nic netrci, vsechno je pekne vazane, vsechno funguje, auto jede ... a nepoznam rozdil, jestli jedu na plyn nebo na benzin :) nazdr vesla 80l .. (64l plynu) ... takze dojezd bude doufam dobry :) jedine, co me stve,je prepinac a na nem modra kontrolka .. prelepim to nejakou tmavou izolackou,at to neni tak vyrazne .... jinak PARADA :)
... a jeste jsem dnes byl vymenit brzdovku ... stara byla podle mereni KO ...

9.9.2005
iX ma vymenenou brzdovou kapalinu .. mezitim jsem zjistil,ze jsou na vymenu vsechny kotouce. Vsechny jsou sjete znacne pod minimalni povolenou hranici, nejsou zapojeny cidla na sjete desky (desky jsou ok) ...
e30 - dnes si jedu pro auto po prestavbe na lpg .. tesim se :)

6.9.2005
V neděli jsem se vrtal v e30 ... vyměnit jsem všechny vodní a podtlakové hadice na vršku motoru mezi jednotlivými díly sání. Vše bylo v katastrofálním stavu ... pak jsem vyměnil sprchování vačky, protože jsem nevěděl, jestli se mi to původní povedlo vyčistit. Umyl jsem motor .. dostal pořádnou nakládačku tlakovou vodou (zakryl jsem altík, škrticí klapku a startér) po asi 10minutách trápení motor nevypadal o moc líp :) Nakonec nechtěl ani moc jet. škubal .. po 10 minutách okapávání se udržel alespoň volnoběh, který se pomalu zklidňoval. Po 5minutách volnoběhu to jelo ok ... Stejně se to chovalo, když jsem v dešti s radostí malého dítěte projížděl 10cm kaluže a voda stříkala po celém okolí :)) (lidi tam nebyli :) Někde .. kdoví kde se prostě dostane voda .. i když jsem postupně motor vyfoukával stlačeným vzduchem, nepodařilo se mi objevit to správné místo ... Nakonec jsem ještě vyčistil zámek kufru. Jde líp .. Z mechanizmům a zámkům dveří jsem se ještě nedotal ...

2.9.2005 (shrnutí za prázdniny)
iX jezdí :) Zatím jsem s ním ani nestih nic udělat. 1.9 auto dostalo konečně nový olej (Castrol 5W40 -6litrů), byl měněn olej převodovce - v servisu. Převodovka naštěstí vypadaá úplně ok, i když olej v ní byl pěkně jetý (ne spáleny). Dááále se v servise měnily silentbloky zadních ramen, byly úplně ko-to říkal už prodejce. Auto bylo u klempíře a v lakovně, takže celý pravý bok je už v pořádku. Jezdí se s tím fakt dobře.
e30 ... má vyměněnou váhu vzduchu, od té doby neškube a je ok. Dále jsem měnil čidlo teploty chl.kap. pro ŘJ. Během toho jsem zjistil, že jsou všechny podtlakové hadice ko. O víkendu nahodím nové. Někdy v červenci jsem už podruhé měnil olej ... Hydroštely občas po startu třískají, než se auto prohřeje. Vačka dostane nové sprchování, tomu původnímu moc nevěřím, jelikož bylo ucpané a nevím, jestli jsem ho dobře vyčistil ... Měnil jsem relé pro Motronic. Snad to bylo to, co způsobovalo občasné náhlé výpadky zapalování v rozsahu 1 sekundy až 1 hodiny ... No a už mě nic nenapadá... jóóóóó .. příští týden jsem objednán na montáž LPG .. bude tam Lovtec Magic :)

12.7.2005
Dnes jsem si privez auto z Prahy... jel jsem zpet v noci .. pomalu v klidu. Po dalnici s prumernou spotrebou 9,7l/100km ... a prumernou rychlosti 101km/hod. S autem se jelo mooooooooooc fajn :)

9.7.2005
Nakonec je vse vyrizeno :) Papiry budou v pondeli. Ted uz se jen nedy pres tyden odpoledne dostat do Prahy ... :))

8.7.2005
Od pondeli je vsechno na magistratu .... ut-st byly svatky, pristi tyden ma chlapek dovolenou - snad ho zastoupi nekdo pracovity a auto bude pristi tyden ... porad doufam .. uz me pocatecni nadseni preslo :( uz ani neberu, ze mame nove auto, jelikoz jsem ho uz 14 dni nevidel.

2.7.2005
V BMW schvalili prepis 525 na ceske papiry, jsou udelane emise (katalyzator tesne pred smrti), proslo to technickou (zavady se odtrani -rucni brzda, naklapeni svetel, silentbloky na zadni naprave) ... v pondeli bude z stk papir a muze to jit na magistrat ... bohuzel se to kvuli svatkum pristi tyden nestihne, takze auto stravi dalsi tyden v praze :((

24.6.2005
Taaak a dnes jsem si privez z Nemecka auto ... :)
Je to BMW 525iX Touring, rv. 92 s automatickou prevodovkou. Auto jsme vybrali po webu, melo odrenou celou jednu stranu - ale jinak vypadalo ok. Po telefonatu do DE majitel potvrdil, ze je v dobrem stavu. Nahlasil, z emam spatny silenblok na zadni naprave, ze nejde rucka a sibr. Jinak, ze je proste ok.
Najel jsem kvuli tomu bez 20km 2000km ... Docela zatah. Byl se mnou jeden vyborny clovek, co radil a vsechno vyrizoval - neumim nemecky. Kdybyste potrebovali dovezt auto, napiste, predam mu na Vas kontakt.
Koupe samotna byl takovy velky chaos. Dojeli jsme na misto asi v 11hod (jedna havarka na dalnici a 2x jsme si zajeli :( A patky maji urady do 12 hodin... Takovy urad byl vzdalen asi 20km po okreskach - tam bylo potreba auto odhlasit a zaridit prepravni znacky. Takze jsem auto za asi 10minut obhlidnul (zmatek a chaos - na co se vlatne divat:) Zdalo se ok. Behem chvile prijel i majitel - byl to majitel bazaru. Rikal, ze auto prodava proto, ze ho teda odrel, jinak by si ho nechal. Motor vypadal jako novy, na prvni pohled nebylo nic spatne. A jelikoz nebyl cas, jeli jsme prepisovat. Ridil majitel a ukazoval, ze to dobre brzdi, jezdi, ukazoval, jak triska ta zadni naprava kvuli tomu silentbloku, ze jede klimka, ... Vypadalo to ok. Cestou jsem mu dal penize (bez smlouvy:) a pak jsme ficeli prepisovat. Byl to docela chaos :) Nicemu jsem nerozumenl, jen jsem urednikum platil. Kamos me ujistoval, ze vsechno je ok - ze proste nemcum se v tomhle da verit. A tak se vsechno vyridilo, majitele jsem jete pozadal,jestli nema nejake radio - nakonec nasel nejake origo - ale bez kodu. Rikal, ze to koupil taky bez radia a ze tam mel svoje, ktere ma ted v dalsim aute. Minimalne neni v palubce dira :) A pak jsme jeli sepsat smlouvu a tradaa do CR ... Cesta ok. Novou karku ridil kamos, ja jel svou 318 ... V Praze jsem byli kolem 9? (tusim). Tam jsme nechal auto dalsimu kamosovi kvuli prepisu na ceske papiry a jel jsem domu. Cestou jsem jeste 2x spal, protoze jsem toho mel tak akorat ... Ted se jenom tesim na auto, az si ho budu moci privezt :) Je to dloooouhe cekani (psano 27.6:)

Během následujících pár dní budu postupě doplňvat údaje o autě ... a postupně to asi celé pročistím :)

20.6.2005
Tak nastava dalsi podstatna zmena naseho vozoveho parku. Prodavam Felicii a misto toho budu kupovat neco vetsiho. Musim rict, ze mi je Felicie desne lito. Ale porebujem vetsi auto. Felicii jsem dostal po tech 3 letech, co ji mam, do docela doreho stavu ... Ma vymenene pneumatiky, vystrikane dutiny a spodky, vymenene rozvody, brzdy, vyfuk, ... proste dost dobry stav. Akorat mam zrezle zadni dvere - vyrizovani s byvalym majitelem se konecne snad chyli ke konci. Je vydano exekucni rozhodnuti na asi 14,5 + 1 tkc ...Tak cekam, jestli se neodvola a jdu to odnest exekutorovi.
Jedine, co me tesi, ze to auto prodavam kamosovi .. bude urcite v dobrych rukou ..
Misto toho shanim BMW 525iX Touring (rv. asi tak 92). Myslim, ze jako rodinne vozidlo to bude stacit :) Nejak me uchvatily jizdni vlastnosti meho auta ... A jelikoz u nas je po bazarech a inzeratech naproste prd, pojedu pro to auto do Nemecka. Mam z toho docela strach ... uvidime, jak to dopadne ... Tak drzte palce :)

5.6.2005
BMW: Tak jsem vymenil olej .. termostat, namontoval saharu - tu jsem musel upravit - orezat -kvuli pouziti jineho chladice, nez tam patri :( olej tam mam polosytnetiku Texaco 10W40, termostat Wahler. Termostat byl novy, ale nejaka pochybna znacka a jednou bych rek neotevrel a tak jsem k nemu nemel duveru.
Auto porad po startu za tepla skube a dusi se (asi 10-15s) musim se nekdy objednat na diagnostiku .. kdybych tak vedel , kde v okoli se v tom nekdo vyzna :(
Taky chci zajet na test brzd a tresavku na STK - pri slabem brzdeni to kope, pri normalnim je to ok. Pri dojezdu na krizovatku to houpe - pri brzdeni - a tak me zajima, jestli to jsou kotouce nebo bubny ...

kveten 2005
marne vzpominam, co jsem stihl v kvetnu na autech udelat. bych trosku chaos ..
14.5. se nam narodila holka - Terezka :) konecne zenska :))
a tak jsem v obdobi volna udelal na felde technickou - prekvapive bez zavad a problemu :)
teda .. pred technickou jsem spravil 3ti brzdove svelo, vymenil jsem draty k nemu - furt nejak blblo, od te doby je ok.
v bmw mam konecne pristrojovku, kde vsechno funguje :) i otackomer .. i ekonomer :)

duben 2005
bmw: z tech zavaznejsich veci potrebuju uz jenom 2 dlasi letni gumy (ty puvodni jsou fakt naprd:( a jeste vyresit chovani motoru po teplem startu (asi 10-15s to skube a strili, dusi se ...)

unor az duben 2005
postupne davam bmw do nejakeho slusnejsiho stavu:)
uz jsem nakoupil i vyfuk, 2 letni gumy (P5000Drago), visco spojku, namontoval hasicak - ridici pod sedadlo .. a k tomu hromadu drobnosti - vetsinou starsich. ale pekne to leze do penez :(

2005
jenom narychlo .. casem doplnim .. prodal jsem S105S a koupil BMW 318i rv.88 .. jsem zvedav, jak s tim budu spokojeny. Zatim jsem koupil 4 zimni gumy, kotouce, desky, musim vymenit zadni dil vyfuku, nejede tachos, je vadny otackomer, obcas to skube, ve viku ventilu byla hromada karbonu, proste milion veci k oprave a doreseni podobne jako na skudce :)


Starší ...